Zift Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İlk Müdahale;

Eve döndüğünüz zaman, pantolonunuzun paçasındaki zift lekesini fark edebiliriz. Hemen paniğe kapılmamalısınız. İlk iş, zifti kumaşın üzerinden uzaklaştırmanın bir yolunu bulun. Bunun en iyi yolu ise, giysinize bulaşmış olan zifti katılaşıp kurumadan, gerekirse yeniden yumuşatarak ve oradan çıkarmalısınız. Yumuşatmanız gerekirse, ilk adımda size vazelin sürmenizi tavsiye ediyoruz. Vazelin kumaşlara bulaşan zifti yumuşatmada oldukça işe yaramaktadır. Vazelini lekeli bölgeye uyguladıktan sonra bir müddet beklemeniz gerekir. Yaklaşık olarak bir saat kadar bekledikten sonra, vazelin lekeyi yumuşatmalısınız. Sürenin sonunda lekeyi kontrol ediniz. Eğer zift lekesinde yumuşama varsa, keskin bir malzemeyle lekeyi olduğu yerden kazımalısınız. Bunun için sivri uçlu bir kart, spatula ve ya orta kesicilikte bir bıçağın sırtından faydalanın.zift lekesi nasıl çıkar, zift lekesini çıkarma yolları, zift lekesinden kurtulma, zift lekesine kesin çözüm

İkinci Aşama ise; Lekeyi Hafifletme

Zift lekesini kumaştan kabaca temizlendikten sonra, sıra geldi kalan lekeyi hafifletilmesine. Fazlalığı alınmış olan lekenin üzerine aşağıda tarifi verdiğimiz karışımı sürmelisiniz.

Malzemeler: Sirke ile yağ

Yapılışı: Çay bardağının çeyreği kadar doğal bir yağ ve aynı oranda doğal bir sirkeyi karıştırmalısınız. Pamuk ve ya temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeye uygulamalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra lekenin 24 saat boyunca beklemesi en iyi sonucu verir. Sürenin sonunda lekeli bölge ılık su ve ağartıcı içermeyen bir deterjanla yıkanması gerekir. Bu şekilde giysinize bulaşmış zift lekesinin çıktığını görürsünüz.

Zift Lekesinin Çıkmadığı Durumlarda Yapılması Gerekenler;

Eğer ki, deterjanla yıkadığınız halde zift lekesi çıkmıyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyeniz.

  • Lekeli bölgeyi doğal ve ya boya vermeyen bir yağ ile yumuşatınız ve ardından terebentin ile temizlemelisiniz. Terebentin oldukça güçlü bir çözücü olduğunu biliniz.
  • Zift lekesi olmuş bölgeyi limonlu su ile arındırmalısınız. Temiz bir beze limon su dökerek, lekeli alanı silebilirsiniz.
  • Saf alkole batırılmış pamukla zift lekesi olan giysinizi silin. Özellikle sentetik kumaşlarda bu formül işe yaramaktadır. Saf alkol de leke çıkarmada oldukça etkisi vardır.

Not: Tüm bu yöntemler sonucunda zift lekesi kıyafetinizden çıkmıyorsa, profesyonel bir temizlik firmasına başvurmanız en iyisi olacaktır. Kuru temizleme biraz pahalı olsa da evdeki çözümler işe yaramadığı zaman başvurulması gerekir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir