Zencefilin saça faydası var mı?

Mucizevi besinlerden biri olan zencefilin faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda saçlar üzerindeki etkisi hakkında konuşalım. Tavsiyelerimiz ile sizlerde sağlıklı ve bakımlı saçlara ulaşabilirsiniz.

Saç derisindeki iltihapları önler: Kan akışını arttırmaya yardımcı olan zencefil içerdiği anti inflamatuar özelliği sayesinde de saç derisinde olabilecek iltihaplanmaları engellemektedir. Kırmızı ve ya kaşıntılı bir saç derisini de rahatlatmayı sağlayacaktır.zencefil ile saç bakımı, saç bakımında zencefilin faydası, zencefil saç bakımında nasıl kullanılır

Saç derisindeki sivilceleri azaltır: Sağlıklı olan bir saç derisi zencefil kullanımı sonrasında sivilcelenme gibi durumlarla da karşılaşmayacaktır. Gözeneklerin açılmasını ve saç derisi sağlığını destekliyor.

Saçı onarmaya yardımcı olur: Saç sağlığı genel genel olarak sağlıklı bir saç derisinden geçtiği için, güçlenen saç derisi ile saçın kırılması önleyerek dökülmeleri de en aza indirgemeyi sağlar.

Saça güçlülük kazandırır: Sağlıklı yağ asitleriyle dolu zencefil saç tellerini de güçlendirmektedir.

Saç bakımında zencefil kullanımı

Zencefil konusunda çoğu bilginin bilimsel çalışmalara değil de katılımcılar üzerinde yapılan deneyimlere ve kullanıcı yorumlarına bağlı olduğunu söylemeliyiz. Tabii bulundurduğu sağlıklı yağlar, mineraller, vitaminler olduğu ve saça faydaları ile bilinen içeriklerdendir. Bu sebepten öncelikle zencefil alerjisi olmayan herkes zencefili saç bakım rutinine dâhil edilebilir. Saç derinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız, sivilcelenme, kaşıntı, kızarıklık, iltihap ve kepek gibi problemler yaşamıyorsanız zencefil gibi doğal içerikleri bakım rutininize dâhil etmelisiniz. Özellikle boyalı saçlar üzerindeki etkileri henüz net olmasa dahi boyalı saçlarınız varsa ekstra dikkatli olmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Zencefil saçta nasıl kullanımı

Zencefil içeren saç bakım ürünleri: Bazı saç bakım yağları, şampuanlar ve ya kremleri bakım rutininize dâhil edebilir ve kullandığınız ürünlere birkaç damla zencefil yağı da ilave edilebilir.

Zencefilli saç bakım maskesi: Saç derinizde geçmeyen kaşıntı ile iltihaplanma varsa onu rahatlatmak için kendinize bir saç maskesi hazırlamalısınız. Taze zencefil kökünü macun haline gelene kadar ezerek krem haline getirin. Hazırladığınız macunu saç derisine ince tabaka olacak şekilde saç derisine sürerek 15-20 dakika bekletip ardından ılık su ile iyice durulayınız. Haftada 1 kereden fazla kullanmamaya özen gösterin.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir