Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır?

Yün kazaklar her zaman için elde ve ılık suyun içerisinde yıkanmalı ve kesinlikle soğuk suyun içerisinde ya da sıcak suda yıkanmayınız.

Yün Kazaklar Nasıl Temizlenmeli?

  • Renkli olan yün kazakları yıkayacağınız zaman kazağın renginin solmasını engellemek için hemen suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar şap ya da tuz ekleyiniz. Bu sayede hem renkli kazakların renklerini koruyacak hem de kazakların çekmesini önlersiniz.
  • Yün kazakları yıkayacağınız suyun içerisine 5 ve ya 6 damla kadar gliserin damlattığında hem kazakların dokusunu koruyacaksınız hem de çekmesini önlemiş olursunuz.
  • Yün kazakları yıkadıktan sonra son durulama suyunun içerisine yalnızca 2 ya da 3 damla kadar amonyak eklemelisiniz. Sonrasında yün kazağı bu suyun içerisinde sadece 2 dakika kadar bekletiniz. Bu sayede yün kazağınız yeni aldığınız günkü gibi pırıl pırıl sonuca ulaşacaksınız.yün kazak yıkama, yün kazak yıkarken nelere dikkat edilmeli, kazak nasıl yıkanır

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanmalı?

  • Yün kazakları sürekli olarak yıkanabilir. Ancak yıkama esnasında gerekli önlemleri almanız gerekiyor.
  • Yün kazakları yıkarken en önemli olan yeterli miktardaki deterjan ile yine yeterli orandaki suyun olmasıdır. Yıkama esnasında sıcak su kesinlikle kullanmayın. Kazak yıkama suyunun içinde asla 15 dakikadan daha fazla sürede bırakılmayınız. Soğuk su ile durulama yapmak gerekiyor ise bu durulama sadece 1 defadan fazla olmaması gerekir. Kurulama işlemi ise sadece düz ve temiz bir alanda gerçekleştirilmelidir.
  • Yıkama sonrasında kazağın kaşıntı yapmasını önlemek ve ya kazağı daha da yumuşatmak isterseniz durulama suyunun içerisine 5 ya da 6 damla kadar gliserin ekleyiniz.
  • Beyaz yün kazaklara yıkama ve ya durulama işlemi uyguladıktan sonra yün kazağı hemen 1,5 saat kadar dondurucunun içerisinde bekletiniz. Dondurucunun soğuğu kazak üzerinde mükemmel bir beyazlatıcı etkisi yaratacaktır. Dondurucudan çıkarttığınız kazağın buzlarının erimesine ve kazağın kendi halinde kurumasını izin vermelisiniz.
  • Elde yıkayabileceğiniz kazakların doğal hallerini koruyabilmek için piyasada satılan koyucu ürünlerden faydalanın. Bunun için yıkanmamış olan kazağınızı büyük ve temiz bir kâğıdın üzerine koyunuz. Daha sonra kalıp halindeki kazağınızı kâğıdın üzerine düzgün bir şekilde iğnelemelisiniz. Bu sayede kazağınız hem daha kolay hem de daha etkili bir şekilde kuruyacak ve kazağı soktuğunuz kalıpta bozulmamış olacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir