Yere Basarak Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzdaki kemik kitlesi 30 yaş civarında doruk noktasına ulaşıyor. Sürekli yenilenen canlı dokular olan kemiklerin bu yaşlardan sonra yenilemesi yavaşlayıp, yıkım süreci ise hızlanıyor. Kısacası 30 yaşımıza kadar vücudumuzdaki kemik kitlesini güçlendirmemiz büyük önem teşkil ediyor. Egzersiz yapmanın önemi bu noktada bir kez daha öne çıkıyor. Zira kemik dokusunu güçlendiren en önemli faktör egzersiz yapmak. Kemiklerimiz çalıştıkları ve zorlandıkları oranda kendilerini yeniliyor. Bilhassa kadınların kemik erimesi riski yüzünden kemik yoğunluğunu arttırmaya çalışması gerekiyor. Kemik yoğunluğunu arttırmanın en kolay yolu ise yere basarak spor yapmak. Yürüyüş yapmak yere basarak spor yapmak için birebir. Haftada üç kez yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler hem kemik yoğunluğunuzu arttıracak hem de kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacak!yere basarak spor yapma, spor yapmanın faydaları, spor yapmanın yararları

Koşu Yaparak Zayıflama

Zayıflamak için koşu yapmak en etkili yöntemlerden biri. Koşarken daha fazla kalori yakabilmek ve

-Koşarken kilo vermek için en önemli anahtarlardan biri sağlıklı beslenmek. Daha fazla meyve ve sebze tüketir ve işlenmiş gıdalardan uzak durursanız ister istemez zayıflamaya başlarsınız. Üzerine koşarken yaktığınız kalorileri de eklediğinizde kilolar hızla azalır.

-Koşarak kilo vermek için kendinize düzenli bir program hazırlayın ve günün hep aynı saatlerinde koşmaya çalışın. Böylelikle koşu yapmak günlük rutininize eklenmiş olur ve farkına bile varmadan zayıflamaya başlarsınız.

-Ne kadar sık koşarsanız o kadar fazla kalori yakarsınız. Koşmak zayıflamak için en etkili egzersizlerden biridir. Haftada 4-6 gün arası koşu yaparsanız sadece zayıflamakla kalmaz vücudunuzun dayanıklılığını da artırmış olursunuz. Fazladan koştuğunuz her kilometre amacınıza bir adım daha yaklaşmanızı sağlar.

-Koşarken sürekli aynı parkurları tercih etmeyin. Vücudunuzu biraz daha zorlayarak tepelerde ve engebeli arazilerde koşmanız daha çok kalori yakmanız için harika bir yöntem.

-Koşu yapmayı sadece bir zayıflama aracı olarak değil sosyalleşme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Kendinize koşu yapan bir arkadaş bulursanız birbirinize destek olabilir ve birbirinizi zorlayabilirsiniz.

Bazı günler koşu yapmak size çocuk oyuncağı geliyor ama bazı günlerde koşunuz bir an önce bitsin diye sabırsızlanıyor musunuz? İşte kendinizi kötü hissettiğiniz ve koşmakta zorlandığınız günler için birkaç ipucu:

-Koşarken uzakta bir noktaya bakmak anında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Odaklanmak iyi koşu yapmak için anahtar kelime diyebiliriz. Bu yüzden koşarken yere bakmak yerine kendinize ilerde bir yer belirleyin ve oraya bakarak koşun.

-Koşarken sessizliği seviyor olabilirsiniz ama müzik dinlemek de zaman zaman iyi gelebiliyor. Özellikle sevdiğiniz hareketli parçalardan oluşan bir müzik listesi oluşturursanız koşunuz çok daha zevkli hale gelecek.

-Yalnız koşmaya alışmış olabilirsiniz ama ara sıra bir arkadaşınızla koşmayı deneyin, ne kadar iyi geldiğine şaşıracaksınız. Birlikte koşarak birbirinizi motive edebilirsiniz. Bir de bakmışsınız zaman çabucak geçivermiş!

-Koşu kulübüne katılmakta sizin için büyük bir değişiklik olabilir. Orada sizin gibi koşmaya seven insanlarla tanışıp kendinizi koşuda daha fazla geliştirmek için zorlayabilirsiniz.

-Kendinize mutlaka bir koşu düzeni oluşturun. Eğer belli bir düzeniniz yoksa kendinizi sürekli koşu yapmamak için bahaneler üretirken bulabilirsiniz. Bir çizelge oluşturun ve ona sadık kalın.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir