Tip 1 Diyabet ( Şeker Hastalığı)

Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve şeker sensörleri .Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve alternatif insülin uygulamaları.Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Pankreas adacık nakli.Diyabet ( şeker hastalığı) ve Kök hücre çalışmaları.Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Yapay Pankreas çalışmaları.

Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Araştırmalar

Yeni jenerasyon şeker ölçüm aletlerinde, kan örneğini cilde çok az temasla ölçüm imkanı veren iğneler üzerinde çalışılıyor.
Şeker sensörleri , uzun süreli ve sürekli şeker ölçebilen aletler, halen 1 haftaya kadar ölçüm yapanları var,Çeşitli çalışmalarda hayvanlara implante edilen sensörlerle süreyi birkaç aya kadar uzatmayı başardılar.

Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Alternatif insülin uygulamaları

Çalışmalarda solunum yoluyla (inhalasyon) kullanılan insülin ‘in (aeresol sprey) cilt altına uygulanan regüler den daha hızlı, hızlı etkili insülin ‘e ise eşdeğer olduğu gösterilmiş.
Gelişmeler takip ediliyor.
İnsülin tablet olarak kullanıldığında mide asidiyle yıkılıyor , bu nedenle bağırsakta açılmasını sağlayacak kapsülle çevrelenmeli, bu da yavaş bir etkiye yol açıyor.Uygun doz ayarlarını sağlamada güçlükler mevcut.
Vücuda implante edilen (gömülen) insülin pompası ile periton zarından insülin verilmesi çalışmaları devam ediyor.İnsülin Pompası nda bulunan bir zar üzerinden enjeksiyonla insülin eklemesi yapılıyor.
Pramlintide , bir amylin analog’u olup,Tip1 diyabet ‘lilerde eksiktir.Bunun insülin tedavisine eklenmesiyle şeker kontrolünde daha etkin sonuçlar gözlenmiştir.

Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Pankreas adacık nakli

Son birkaç yılda Tip 1 diyabet ‘lilere nakillerde ilerleme gözleniyor, ancak nakiller esnasında gelişen karaciğer kanaması ve immun baskılamaya bağlı problemler henüz bu yöntemin kullanımının önünde engel teşkil ediyor.

Diyabet ( şeker hastalığı) ve Kök hücre çalışmaları

İnsan embriyo kök hücrelerinden elde edilen hücrelerle insülin salgısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Tip 1 Diyabet ( şeker hastalığı) ve Yapay Pankreas çalışmaları

Yapılan çalışmalarda ciltaltına yerleştirilen küçük sensörler sayesinde şeker seviyesi sürekli izlenebiliyor, yüksek teknolojili bilgisayar chipli bir pompa ile şeker seviyeleri ideale yakın tutulabiliyor.Bu sistemlerin gelişmesiyle yakında yapay pankreas yaygın kullanılabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir