Stresin Mideye Zararları Nelerdir?

Stres başlı başına bir rahatsızlık değil ancak uzun vadede stres kalp ile damar hastalıklarının da dahil olduğu pek çok farklı ve ciddi hastalığın tetikleyicisi olur. Ofiste, iş yerinde, trafikte ve ya ay sonu bütçesi yaparken stres yaşamamız oldukça normal ve bu doğamızda vardır. Önemli olan nokta stresin uzun süreli olmaması ile streste olduğumuzda bunun fark ederek kontrol altında tutabilir. Aşırı stres diğer organlar gibi midemize de zarar veriyor. Hatta stresin ilk belirtileri midede görülmektedir.stresin zararları nelerdir, stres ve mideye etkisi, mide ağrılarının sebebi stres

Stresin Mideye Etkisi Nelerdir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu: Huzursuz bağırsak sendromu stresle yakından ilgili bir sindirim rahatsızlıklarıdır. Stresli olduğumuzda beynin salgıladığı hormonlar bağırsaklarda kasılmaya neden olabiliyor. Bu kasılmalar sonucunda ise ishal, kabızlık ile mide krampları görülmektedir.

Mide Ağrıları: Nedeni tam olarak bilinmeyen mide ağrıları genellikle de stresle ilişkilendirilir. Huzursuz bağırsak sendromunda olduğu gibi stres anında salgılanmakta olan hormonlar midede kramplara ve ağrılara yol açar. Bu ağrıları mide ekşimesi, mide bulantısı, fazla mide asidi üretimi iee gaz eşlik eder.

Mide Ülseri: Uzun süre kontrol altına alınamaması stres mide ülserine neden olur. Mideyle ilgili pek çok hastalığın nedenleri arasında kaygı ile stres ilk sıralarda gelmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen mide ülseri mide kanaması ile anemi gibi diğer sorunlara ortam hazırlıyor.

Neler Yapılması Gerekir

  • Sağlıklı bir beslenme programı uygulamanıza rağmen nedenini net olarak bilmediğiniz mide kramplar, ağrıları, gaz ile mide ekşimesi gibi sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni stres olabiliyor. Stresin tehlikeli yönü çoğumuzun streste olup olmadığını bilmiyor. Yani uzun dönemli stres nedeniyle ülser olana kadar stresli olduğumuzun farkında bile olmazsınız.
  • İşte bu zamanlarda yakınlarımıza kulak vermek en doğrusu olur. Çevrenizde bulunan eşiniz, arkadaşlarınız yada aile bireylerinizi dinlemelisiniz.
  • Stresi azaltabilmek içinse farklı yöntemleri denemelisiniz. Mesela, düzenli spor yapılması tüm dünyada pek çok uzman tarafından stresi azaltmak için en az ilaçlar kadar önerilen bir yöntemlerindendir. İşle ya da okulla evi ayırmayı becerebilir, burada yaşadığınız sorunları eve taşımamak stresi önemli oranda azaltır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir