Sivilce Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Sivilce Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi cilt türünüze uygun olduğu zaman çok etkili bir yöntem olmaktadır. Fakat bu tedaviye başlamadan önce yapılması gerekenleri de bilmeniz gerekmektedir. Sivilcelerinizle hemen savaşmaya başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir sürü nokta vardır. Bazen dikkatsizce uygulanan tedavilerden dolayı, akne problemi bir adım daha ileri gider ve daha büyük problemler yaratır. Bu nedenden dolayı tüm olabilecek tepkileri bilmelisiniz.

Sivilce tedavisine başlamadan önce yapılacak ilk ve en önemli aşama akne türünüzü bilmektir. Bir dermatoloji uzmanına bu konuda danışabilir veya kendiniz de tahmin edebilirsiniz. Hafif aşama daha az sayıda beyaz veya başı siyah olan sivilceden oluşur ve sivilcelerde iltihap yoktur. Orta aşamada beyaz ve başı siyah olan sivilcelerde iltihap oranı daha fazladır. Son aşama olan en keskin aşamada iltihaplı beyaz ve siyah uçlu sivilceler çok yoğundur. Çok şiddetli bir acı da hissedilir ve aynı zamanda bir yanma hissi de duyarsınız.

Akne türünü bulduktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey doğru tedaviyi bulup uygulamaktadır. Eğer hafif aşamada bir sivilceniz varsa içinde salisilik asid veya benzonil peroksit olan sivilce ilaçları veya sivilce kremleri alınız. Orta aşamada bir sivilceniz varsa üzerine retinoid veya antimikrobiyel krem sürünüz. Bu işlem sivilcenizi iyileştirecek veya cildinizin gözeneklerinde tıkanıp kalmış olan mikropları öldürecektir. Eğer çok aşırı derecede bir akne söz konusu ise ne yaparsınız? Bizi dinlerseniz eğer hiçbirşey yapmayın ve tedavi için hemen bir doktora başvurun.

Sivilceler için doğal çözümler veya ev yapımı çareler de vardır. Bunlar aynı zamanda hafif ve orta aşamadaki akneler için de kullanılır. Çok ciddi sivilce probleminiz varsa ise hiçbirşey yapmayın çünkü bir fiyasko ile sonuçlanabilir. Herhangi bir şekilde bir çareye başvuracaksanız da önce lütfen doktorunuza danışın.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir