Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzit nedir?

Bakteri, mantar veya virüs gibi mikroorganizmaların neden olduğu sinüs zarının iltihaplanması sinüzite neden olur.

Enflamasyon 2 hafta sürerse akut sinüzit, 2-12 hafta subakut sinüzit, 12 haftadan uzun süren süreç ise kronik sinüzit olarak tanımlanır. Bir başka sinüzit türü olan alerjik sinüzit, alerjik rinitin neden olduğu sinüs enfeksiyonudur.sinüzit belirtisi, sinüzit tedavisi, sinüzit türleri

Sinüzit Nedenleri

Sinüzit oluşumu birçok faktörden etkilenir. Bağışıklık sistemlerinde bozulmaya bağlı üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzitin en yaygın nedenidir. Burun geçişlerinin boyutu, sinüs tıkanıklığı, burun kemiği veya kıkırdak eğriliği, burun ve sinüs şişlikleri, alerjik rinit, hava kirliliği ve sigara kullanımı da sinüzit nedenleri sayılabilir.

Sinüzit semptomları

Kişiden kişiye değişmekle birlikte sinüzit belirtileri genellikle şu şekilde tanımlanır;

Çoğunlukla geceleri veya sabahları ortaya çıkan kalıcı öksürük.

Koyu doku ve sarı-yeşil ton, horlama, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı

Gözlerde ve yüzde dolgunluk ve baskı hissi, ses kısıklığı

Bozulmuş koku, kötü nefes, mide bulantısı

Burundan akıntı ve boğazda yanma hissi, 10-15 gün sürebilen soğuk algınlığı ve

Sinüslerde şişlik ve migren ataklarının neden olduğu uzun süreli baş ağrıları.

Sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavi edilmezse beyin apsesi, menenjit, oküler apse, kronik gastrit ve kronik farenjit gibi ciddi durumlara yol açabilir. Akut sinüzit genellikle kendiliğinden veya sinüs ilacınızı aldıktan yaklaşık 4 hafta sonra düzelir. Antibiyotikler esas olarak kronik sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır. Medikal tedavi yeterli gelmiyorsa sinüzit ameliyatı olasılığını düşünmelisiniz. Sinüs hastaları endoskopik sinüs ameliyatı veya balon sinoplasti geçirir. Cerrah, hastanın durumuna bağlı olarak hangi ameliyatın gerekli olduğunu belirler.

Sinüzite ne iyi gelir?

Kış aylarında görülme sıklığı artan hastalık yetersiz havalandırma ile şiddetlenebilir. Bölgeyi sık sık havalandırarak kendinizi enfeksiyon riskinden koruyabilirsiniz. Sıcaklık değişiklikleri; özellikle soğuk ve rüzgarlı havalar sinüzit riskini artırır. Bu havalarda sinüzit, ağzınızı ve burnunuzu kapatarak ve burnunuzun donmasını önleyerek önlenebilir. Kuru bir burun, burun tıkanıklığına ve bunun sonucunda sinüzite neden olabilir. Sık sık burnunuzu nemlendirebilir veya nemlendirici jeller veya sıvılar kullanabilirsiniz. Isıtma çubukları ve klimalar havanın kurumasına neden olur. Isıtıcı göbeklerin üzerine nemli bir havlu koyarak klimaların nemini artırabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için su alımınızı artırabilir ve taze meyve yiyebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir