Sevgililer Günü

Her yıl 14 Şubat’ta dünyanın birçok yerinde Sevgililer Günü kutlanmaktadır. Artık bu bir gelenek haline gelmiştir ve birçok kişi neden 14 Şubat’ta böyle bir kutlama olduğunu düşünmeden kutlar. 14 Şubat’ın Antik Roma’ya kadar dayandığı bilinmektedir. Öyle ki Antik Roma’da 15 Şubat Lupercalia günü olarak kutlanıyordu. Bereket tanrısı Lupercus’un onuruna kutlanan bu günde din adamları tanrılara keçi armağan ederdi. 15 Şubat’tan bir gün öncesi yani 14 Şubat’ta erkekler keçi derileriyle gezer ve bekar kızlar da bu derilere dokunurdu. İnanışa göre bu şekilde derilere dokunmaları onların doğurganlığını artıran bir özellikti. İşte böylece erkekler ve kızlar yakınlaşırdı. Bu da 14 Şubat’ın ortaya çıkışı olarak kabul edilmektedir.sevgililer günü, sevgililer günü neden kutlanıyor, sevgililer günü kutlaması

Modern 14 Şubat’ı inceleyecek olursak da 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland kız arkadaşına bir kart gönderir. Bu kartı 14 Şubat’ta göndermiştir ve bu önce kendi çevresinde bir gelenek halini gelir ve herkes 14 Şubat’ta sevdiği kişiye bu tür kartlar göndermeye başlar. Bu zamanla hediyeleşmeye varınca işte bugün bildiğimiz 14 Şubat Sevgililer Günü de ortaya çıkmış oldu. Tabii ki Sevgililer Günü’nü seven ve anlamlı bulan kişiler olduğu gibi bu tarz günlerin tamamen para tuzağı olduğunu düşünen kişiler de yok değil. Mesela Suudi Arabistan’da 14 Şubat’ta Sevgililer Günü için kullanılan gül satışı gibi hediye kartları gibi hediyeler yasaklanmış durumda.

Sevgililer Günü’nün bir rengi varsa o renk de kırmızıdır. Bu sebeple çiftler genellikle o gün kırmızı giyinmeyi tercih ederler. Erkekler partnerlerine kırmızı gül hediye ederler ve birbirlerine başka hediyeler de alabilirler. Yapılan araştırmalarda 14 Şubat’ta tam 1 milyar civarı kartın kullanıldığı düşünülmektedir bu da dünya üzerinde insanların bu özel güne vermiş olduğu değeri gösteriyor. Restoranların birçoğu 14 Şubat’a özel menüler oluşturur ve mekanda süslemeler oluşturur. Özellikle şık bir akşam yemeği yemek isteyen kişiler günler öncesinden rezervasyon yaptırmak durumunda kalırlar. Yani 14 Şubat geçmişten gelen ve günümüz şartlarına göre kutlanan bir gündür. Bu da uzun bir süre devam edecek gibi duruyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir