SEO Yapılırken Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı?

SEO internet sitelerinin ön plana çıkmasını sağlamak üzere yapılan bir takım işlemlerin bütününden oluşur. Bu işlemleri yaparken temelde kullanılan şey anahtar kelimelerdir. Örneğin; bir internet sitesinin çocuk spor ayakkabısı sattığını düşünelim. Google arama sonuçlarında çocuk spor ayakkabısı kelimesi aratıldığında bahsi geçen site sıralamalarda üst sıralarda çıkıyorsa ürün satma şansı bir hayli yüksektir. İşte burada anahtar kelime seçimi işin içine girmektedir. SEO yapılırken çocuk spor ayakkabısı, çocuk spor ayakkabısı fiyatı vb. gibi anahtar kelimelere seo çalışması yapılırsa site bu kelimelerde üst sıraya çıkacaktır ve potansiyel müşteriye erişmek kolay olur. Arama yaptığında bir kullanıcı ilk 5 sıradaki sitelerden alışveriş yapma eğilimindedir. Bu nedenden dolayı anahtar kelime seçimi çok önemlidir.anahtar kelime seçimi, seo anahtar kelime seçimi, seo ikame anahtar kelime seçimi

  • Anahtar Kelime Türevi Belirleme

Anahtar kelimeler üzerinden linkler alınarak siteler sıralamalarında üst sıralara taşınmaya çalışılmaktadır. Bu doğru bir harekettir, ancak biraz sorunlu bir harekettir. Çünkü sürekli aynı anahtar kelimeden bir siteye link alınır ise yapılan SEO çalışmasının doğallığı kalmaz. Bu sebepten dolayı SEO çalışması yapılacak olan siteye hangi kelimelerden link alınacağı belirlenirken yani anahtar kelime belirlenirken aynı zamanda link alınacak anahtar kelime türevleri de belirlenmelidir. Anahtar kelime türevleri bir anahtar kelimenin başına ya da sonuna bazı kelimeler eklenmesi ile elde edilen kelimelerdir. Örneğin; bir sitenin anahtar kelimesi “kolye” ise bu siteye sürekli kolye kelimesinden link almak yerine “kolye tasarımları / taşlı kolye / pırlanta kolye” gibi anahtar kelimenin türevleri üzerinden de link alınmalıdır.

  • İkame Kelime Kullanımı

İkame kelimeler bir anahtar kelimenin yerine geçebilecek özellikte olan kelimelerdir. Örneğin; laptop yerine dizüstü bilgisayar, PC yerine masaüstü bilgisayar, beyaz yerine ak, gibi birbiri yerine kullanılabilecek olan kelimeler ikame kelimelerdir. Link alırken ya da site içinde metin oluştururken mutlaka anahtar kelime ve onun yanında ikame kelimelere de yer verilmelidir. İkame kelimeler üzerinden de siteye link alınmalıdır. Bu kelimeler üzerinden alınacak linkler ilerleyen günlerdeki aramalarda direk anahtar kelime ile arama yapılmasa da siteye trafik sağlayacaktır. Trafiğin de SEO açısından önemli olduğunu varsayarsak ikame kelimeler önemlidir diyebiliriz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir