Şeffaf Diş Telinin Kullanımı Nasıl?

Son zamanlardaki diş tedavilerine bir yenisini ekleyen tıp sektöründeki büyüme devam etmektedir. Şeffaf diş teli adı verilen şeffaf plaklar sayesinde birçok insan istemeyerek yaptırdığı metal diş telinden kurtulmuş bulunmaktadır. Görünüm olarak insanları rahatlatan ve diş teli taktıranların çoğunda görülen özgüven kaybına yeni bir soluk getiren şeffaf diş telleri, metal olanlara göre takılıp çıkarılması ile daha çok beğenilmektedir. Ancak şeffaf diş teli kullanımı da oldukça önemli bir konudur. Çünkü çıkarılabilir olması nedeni ile sürekli çıkarılmak istenilmektedir ancak gelişi güzel çıkarıp takmalar dişlerin düzelmesi için etki etmemektedir. Gün içerisinde en az 20 saat boyunca bu plakların kalması gerekmektedir.şeffaf diş teli, diş teli nasıl takılır, diş teli takma

Başlangıçta diş teli denilen bu çıkarılabilen plakların diş ile teması 3 ila 5 saat aradı olması gerekmektedir. Bir haftalık alışma süresinden sonra 20 saat kullanım sağlanması gerekmektedir.  İki hafta bu şekilde kullanıldıktan sonra yeni plaklara geçilmesi gerekmektedir. Yeni diş telleri için yine 20 saatlik uygulamalar halinde devam edilmektedir. Şeffaf diş teli kullanımı için doktor önerisi tabi ki yine de alınması gerekmektedir. Çünkü bazı diş yapılarına göre bu kullanım süresi değişiklik gösterebilmektedir. Yani bazılarında 2 haftada bir plak değişikliği yapılsa da bazılarında 3 hafta da bir yapılabilmektedir. Şeffaf diş teli kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu; çıkarılabilir oluşundan faydalanarak sürekli tak çıkar işlemi yapılmaması gerektiğidir.

Eskiden metal olarak dişe yapıştırılan ve içersinden tel geçirilerek dişin hareket etmesini istediğiniz yöne doğru diş yüzdürülürdü. Günümüz de ise dişlerinde ki yamukluğu düzeltmek amacıyla ortodontistlere başvuran hastalara istedikleri sonuca ulaşma yolunda da estetik bir görüntü sağlamak amacıyla şeffaf diş teli önerisin de bulunulur. Şeffaf diş teli diğer yöntemler aynı sonucu vermektedir. Aralarında ki fark sadece şeffaf diş teli daha estetik bir görünüme sahiptir. Şeffaf diş teli nedir? Sorusuna cevabı böylelikle vermiş olabiliriz. Türkiye de ilk defa İstanbul teknik üniversitesin de şeffaf aparey adı ile geliştirilmiştir. Şeffaf diş teli sayesinde de dişler de istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir