Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Pilates şüphesiz ki son yılların en moda zayıflatma programlarından. Zayıflamanın yanı sıra vücut şekillendirme, sakatlanmaları azaltma ve vücut dayanıklılığını artırma konusunda da oldukça etkili. Pilates egzersizleri yapan kişilerin karın ve sırt bölgeleri eşit oranda güçlenirken, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşur. Klasik egzersizler zayıf kasların zayıflamasına, güçlü kasların güçlenmesine yardımcı olur, böylelikle dengesiz bir kas yapısı oluşur. Ve bu durum kronik bel ağrılarına ve sakatlıklara neden olabilir. Ancak pilates ile kas yapısı bütün bir hale gelir ve kilo verilmese dahi daha ince görünürsünüz. Düzenli olarak pilates yapan kişilerde omurga düzgün kullanılır, oturuş ve duruş bozuklukları yok olur. Kaslarda gerilmeler, yorgunluk ve stresin neden olduğu ağrılı spazmlarla karşılaşılmaz.pilates nasıl yapılır, pilates nedir, pilates kimler yapar

Ancak pilatesin insan vücuduna fayda sağlayabilmesi için doğru tekniklerle yapılması son derece önemlidir. Yanlış uygulanan pilates programları omurga kırıklarından tansiyon sorununa kadar pek çok önemli rahatsızlığa neden olabilir. Bunun için pilates hakkında bilmeniz gereken bazı doğrular vardır. İşte pilates hakkında bilmeniz gereken 4 şey;

  1. Pilatese başlamadan önce mutlaka bir fizyoterapist kontrolünden geçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Son dönemlerde internette ve televizyonlarda pilates yapan oldukça fit kadınlar görürüz. Bu görüntüler ilgimizi çeker ve ekran başında bu seanslara katılmak isteriz. Ve denk geldiğimiz herhangi bir program ile pilates yapmaya başlarız. Ancak bu yanlıştır. Bir fizyoterapiste göründükten sonra çalışmalara başlamak ileride yaşanabilecek rahatsızlıklardan kendimizi korumamıza yardımcı olur.
  2. Pilatese başlamadan önce kendiniz için en uygun programı iyi bilmeniz gerekmektedir. Fizyoterapistler tarafından yapılan kas, esneklik ve eklem yapısı değerlendirmeleri sonucu bireysel test sonuçlarınız belirlenmiş olur. Her bireyin bireysel test sonuçları farklıdır. Ancak benzer yapılara sahip olan kişilerin toplu halde kendilerine yönelik egzersizler ile pilates yapması en uygunudur.
  3. Pilates keyif alarak yapılması gereken bir spordur. Mecburiyet hissi ile bir an önce tamamlama isteği, pilates boyunca nefes, konsantrasyon, merkezleme, kararlılık ve akıcılık prensiplerini yerine getirmenizi güçleştirecektir. Yaptığınız egzersizlerin faydalı olabilmesi için severek yapmanız önemlidir.
  4. Pilates süreklilik isteyen bir aktivitedir. İnsan kasları eğer kullanılmazsa bir saat içerisinde görevini bırakmaya başlar. Bu nedenle pilates bir yaşam biçimi haline getirilmediği sürece, elde edilen fit görünümün sürdürülmesi mümkün değildir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir