Panik Atak Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Panik atak ilaçları. Panik atak tedavisinde ilaçlardan çok alternatif tedavi yöntemleri uygulansa da ilaçla tedavisi de yapılabilmektedir. Panik atak tedavisinde kullanılan ilaçlar çoğunlukla antidepresan ilaçlardır.

Panik atak tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar nelerdir.

Tofranil, Anafranil, Ludiomil, Maprotil ,Laroxyl gibi eski kuşak antidepresanlarla, Prozac  ,Lustral, Cipram, Cipralex, Citoless Efexor, Cymbalta Remeron, Ixel,Desyrel , Faverin Seroxat, Paxil gibi yeni kuşak antidepresanlar kullanılabilmektedir.panik atak tedavisi, panik atak nasıl tedavi edilir, panik atakta kullanılan ilaçlar

Bunun yanında panik atağın sebep olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik yardımcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bunların başlıcası kaygı giderici ilaçlardır.  Bu ilaçlar; Xanax, Diazem, Ativan, Rivotril, Nervium,Tranxline  gibi ilaçlardır. Panik atağa karşı en çok başvurulan ilaç xanax tır. Ancak bu ilaçların bir çok yan etkisi vardır. Bağımlılık yapabilmektedirler, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Depresyona sebep olabilmektedirler. Ayrıca kullanımı bırakıldığında sorunlar tekrar yaşanmaktadır. En fazla 1-3 ay kullanılıp bırakılmaları gerekir.

Diğer yardımcı ilaçlar;

Panik atak sorunu yaşayan kişilerde panik atağa bağlı  bir çok rahatsızlık görülür. Bunlar, bulantı, baş dönmesi, mide rahatsızlıkları, ateş basması, titremeler vs. dir. Panik atak tedavisi gören bir kimseler bu rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı ilaçlar kullanmaktadırlar.

Bu ilaçlar yan etkileri nedeniyle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Not: Panik atak nöbetini durduran bir ilaç henüz maalesef yoktur. Sadece xanax panik atak şiddetini azaltan bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ancak bu ilaç asla uzun süreli kullanılmamalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir