Özel Direksiyon Dersi

Bugün birçok insan sürücü ehliyeti olmasına rağmen trafiğe çıkamamaktadır. Özel direksiyon dersi aldıktan sonra kendine güvenen, araç sürüş deneyimi konusunda eğitilmiş kişilerin trafiğe çıkması gerekmektedir. Bunun nedeni trafiğin yoğun bir kurallar çerçevesinde, araç güvenliğinin sağladığı olanakları doğru kullanarak güvenli araç kullanmaktır. Güvenli araç kullanımı trafik kurallarının öğrenilip uygulanabilmesi, sürücünün kendine güvenmesiyle başlamaktadır. İstanbul trafiği içerisinde güvenle yer almak için Milli Eğitim’den onaylı sertifikası bulunan, eğitim konusunda deneyimli ve kişiye özel dersler verebilen direksiyon öğreticilerinden ders almak gerekmektedir.direksiyon dersi, özel direksiyon dersi

Özel direksiyon dersi isteğe bağlı olarak kişiye özel verilmektedir. Dersi talep eden öğrencinin direksiyon tecrübesinin seviyesi araç içerisinde eğitmen tarafından belirlenmektedir. Kişinin durumuna uygun olarak ders programı düzenlenir. Bu programa göre aracı tanıma ve kullanabilme becerisi çeşitli öğretim metotları kullanılarak verilmektedir. Manuel vites ya da otomatik vites kullanımı dersleri de isteğe bağlı olarak verilmektedir. Motoru çalıştırma, araç içinde güvenliğin sağlanması konusunda taktikler, ayna kullanımı ve yöntemleri, trafik içerisinde yer alma, şerit kullanımı ve değişiklikleri, park etme gibi teknikler sürücü adayına pratik yaptırılarak verilmektedir.

Sağlık konusunda bir sorunu olmayan her bireyin özel dersleri aldıktan sonra araç kullanması gerekmektedir. Kişinin kendine güveni iyi ve kaliteli özel direksiyon dersi almasıyla kazanılmaktadır. Aracı kullanabilme yeterliliğine inanan kişilerin kurallar çerçevesinde araç kullanması kaçınılmazdır. Eğitmenin yaklaşımı, özenle ve dikkatle eğitimini sürdüren her sürücünün trafiğe çıkması mümkündür.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir