Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

2015 yılında yayınlanan yönetmelik ile birlikte 2016 yılından itibaren otomatik vitesli araçlar için ayrıca bir ehliyet alınabilmektedir. Trafikte kendine güvenemeyen kişiler öncelikle otomatik vites ehliyet başvurusu yaparak manuel vitesli araç kullanmadan önce otomatik araçlar kullanarak kendilerini trafiğe hazırlayabilmektedirler. Bununla birlikte sadece otomatik vites ehliyet almak isteyen kişilerde bu fırsattan yararlanacaklar. Ancak otomatik vites ehliyete sahip olan kişiler manuel vitesli araçları kullanamazlar. Önceki senelerde direksiyon sınavına giren kişiler manuel vitesli araç kullanırken bu seçenek ile beraber direksiyon sınavında otomatik vitesli araçlarda kullanılabilmektedir. Otomatik vitesli araçlar her sürücü kursunda bulunmamakla birlikte sürücü kursu tercihinde bulunurken göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında birçok olumlu referansa sahip olmak yer almaktadır.otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti almak, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Ehliyetin Dezavantajları

Sadece otomatik vites araç sürebilme ehliyetine sahip olan kişiler manuel vitesli araç kullanmak istedikleri zaman manuel vites ehliyeti almak zorundadırlar. Ancak manuel vites ehliyete sahip olan kişiler için otomatik vitesli araç kullanmak istedikleri zaman böyle bir şart aranmamaktadır. Otomatik vites ehliyet sahibi olan kişiler genellikle trafik konusunda kendisine pek fazla güvenemeyen veya tecrübesiz kişilerden oluşmaktadır. Trafik konusunda tecrübeli ve kendinden emin bir şekilde araç süren kişiler manuel vites ehliyetine sahiptirler. Otomatik vites ehliyetin bu şekilde bir dezavantajı olmasına rağmen sadece otomatik vitesli araba kullanmak isteyen kişiler için ise gayet memnun edici bir seçenektir. Eğer sadece otomatik vitesli araç kullanmak istiyorsanız siz de otomatik vites ehliyeti alabilirsiniz.

Otomatik Vites Ehliyet Avantajları

Özellikle bayan sürücüler için müjdeli bir haber olan otomatik vites ehliyet, birçok bayan sürücü adayını memnun etmiş gibi duruyor. Genellikle bayan sürücüler araç sürerken biraz fazla heyecanlı olabilmektedirler. Bayanlardaki bu heyecanı yatıştırabilmek adına otomatik vitesli araçlar kullanmak daha doğru olabilir. Hem daha kolay hem de heyecanı yatıştırması adına kullanılan otomatik vitesli araçlar, bayanlar için manuel vitesli araçlardan daha önde gelmektedir. Otomatik vites ehliyet için başvuru yapan kişilerin çoğu bayan olma olasılığı saydığımız sebeplerden dolayı bir hayli yüksektir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir