Organik Helal Gıda Şirketleri

Bir besinin organik olması demek tamamen doğal koşullar altında yetişmesi demektir. Bunu daha da açacak olursak yetiştirilmesi esnasında herhangi bir hormon, ilaçlama, gübreleme vb. doğal koşulların dışında kalan işlemlere dahil olmaması demektir. Helal kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup meşru olan anlamına gelmektedir. Dinin kurallarına aykırı olmayan her şey helaldir. Bunun karşıtı olan haram kelimesi ise dinin kurallarına aykırı, meşru olmayan anlamına gelir.  Günümüzde gıda üretimi yapan pek çok şirket üretilen gıdaların İslami kurallara göre helal olmasına özen göstermemektedir. Buna karşın İslami usullere dikkat eden organik helal gıda şirketleri de bulunmaktadır.organik helal gıda, helal gıda markaları, helal gıda ürünleri

İslam dininde haram olan gıdalar nelerdir?

İslam dininde haram olan gıdalar; domuz eti ve domuz ürünleri, kandan yapılmış ürünler, İslami şartlara göre kesilmemiş olan hayvanlar, kesilmeden önce ölen hayvanın parçaları,  sürüngenler ve böcekler, sarhoşluk veren her şey ve bu haram olan gıdaların karıştırılmış olduğu bütün besinler haramdır.

Organik helal gıdanın özellikleri nelerdir?

İslam dininde helal kılınmış,  doğal koşullar altında yetişmiş, herhangi bir ilaçlama, hormon takviyesine uğramamış ve genetiği ile oynanmayan bitkiler ve aynı şekilde doğal koşullarda yetiştirilip İslami usule uygun olarak kesilmiş hayvanlardan elde edilen besinlerdir. İslam dininde helal olan tavuğun, İslami usule göre kesilmesi ile bu tavuk helal gıdaya bir örnektir.  Günümüzde şüphe içeren pek çok besinin üretilmesi ile birlikle organik helal gıda şirketlerine olan talep son derece artmış durumdadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir