Mutluluk nedir?

Mutluluk, maddi ve / veya manevi özlemlere ulaşmaktan kaynaklanan bir tatmin ve gurur halidir. Her insan için mutluluğun anlamının farklı olması, mutlu olmanın yolunun her insan için farklı şekillendiği anlamına gelir. Bazı insanlar için mutluluğun kaynağı maddi kazanç, konum, itibar; Diğerleri için, önünde bir insanın, bir çiçeğin ya da doğada gördükleri bir canlının gülümsemesi aynı düzeyde mutluluk getirebilir. Çoğu insan hayatta mutlu olmak ister, ancak bazen gerçek mutluluğu nerede bulacaklarını bulmaları biraz zaman alır. Memnuniyet ve mutluluk getiren durumlar, bir kişinin gelişimi boyunca da değişebilir. Bu nedenle mutlu olabilmek için hayatları boyunca onları neyin mutlu ettiğinin farkında olmak ve onları hayatlarına getirmek veya hayatlarında tutmak için neler yapabileceklerini öğrenmek önemlidir.

Mutluluğun faktörleri nelerdir?

Kişi geliştikçe onu mutlu eden durumlar, insanlar ve olaylar değişebilir. Mutluluk, durumlara verdiği anlamla şekillenir. Çocuk, anne gülümsemesi veya beslenmesi gibi daha basit durumlardan memnun olsa da, genç çoğu zaman hayatta onu memnun edecek hiçbir şeyi olmadığını hissedebilir. 30 yaşında bir insanı mutlu eden bir terfi haberi 60 yaşında aynı anlama gelmeyebilir. Maddi iyilikte mutluluk dönemlerini, manevi başarı ile mutluluk dönemleri izleyebilir. Bazı insanlar ev almaktan, araba satın almaktan, pahalı restoranlarda yemek yemekten, markalı kıyafetler giymekten mutlu olurken, bazıları, hatta bazen aynı kişiler, bazen de bir hayır kurumu için gönüllü olmak daha da fazla mutluluk getirebilir.

Gerçekçi hedefler sizi mutlu eder.

“Küçük şeylerden memnun olmayı” anlamak aslında benzerdir. Kişi, bir şeyin küçük mü büyük mü olacağına kendisi karar verir. Kişi sabah kalktığında kendini güneşli hissediyorsa, bu onun için çok önemlidir, ancak aynı faktör, başka biri onu önemsiz olarak tanımlayabilir ve bu onun için bir mutluluk kaynağı olmayabilir. Birisi hayatta var olan ve / veya elde edilen şeylerden mutluluk kaynaklarını seçerse, mutlu olmak için kendilerine büyük bir şans verir. Ancak mutluluğunu başaramadığı durumlara bağlarsa, onlara ulaşamayacağını anladığı her an, onun için yoğun bir mutsuzluk yaratır. Bir kişinin hayatta hedefler belirlerken ve onu mutlu edecek şeyler hakkında düşünürken sahip olduğu yetenek ve becerileri hesaba katması akıllıca olacaktır. Mutlu bir insan, hayatına ve çevresine aynı mutluluğu yansıtacaktır. İşi onu mutlu ederse işinde başarılı olur, bir ilişkide mutlu olursa onları geliştirebilir. Mutluluğun vücutta salgıladığı hormonlar nedeniyle sağlık açısından önemli bir etkisi vardır. Öte yandan mutsuz kişilerin sağlıklarına daha az dikkat ettikleri ve hastalığa daha yatkın oldukları görülmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir