Moringa Çayı Nedir, Ne İşe Yarar?

Moringa çayı özellikle son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir çaydır. Moringa Oleifera adına sahip bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Moringa bitkisi kökten en uç yapraklara kadar oldukça faydalıdır. Anavatanı Hindistan olan bu bitki en çok Pakistan, Filipinler ve Nepal gibi ülkelerde yetişir. Tarih boyunca özellikle de doğu ülkelerinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.moringa çayı nedir, moringa çayı ne işe yarar, moringa çayı ne demek

Moringa yaprakları vitamin açısından oldukça zengindir. Öncelikle büyük bir mineral ve amino asit deposudur. Bolca C, E ve A vitamini içermesi ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra kalsiyum, protein ve potasyum da içermektedir. Yapraklarında askorbik asit adı verilen antioksidanlar mevcuttur. Bu antioksidanlar iltihapları gidermede, hücre hasarının onarılmasında önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda bitkinin yapraklarından el edilen besin ve antioksidan değerlerinin, çiçek ve tohumlara oranla daha fazla olduğu bulgulanmıştır. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile özellikle vücutlarındaki fazla yağlardan kurtulmak isteyenler için güzel bir seçenek olacaktır. Bununla birlikte tokluk hissi de vermektedir. Bu sayede gün içerisinde uzun saatler boyunca tok kalabilir ve daha rahat kilo verebilirsiniz.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

Moringa çayını evde son derece basit malzemelerle ve oldukça da pratik bir şekilde hazırlamanız mümkündür. Öncelikle 1 fincan kadar sıcak suyu kanatmalısınız. Kaynamış halde olan suyun içerisine 1 adet Moringa çayı eklemeli ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Bu çayı günlük taze olarak hazırlamalısınız. Günde en fazla 2 orta boy fincan tüketilmesi önerilmektedir. Eğer 2 fincan içecekseniz her fincanı ayrı hazırlamalı yani taze tüketmelisiniz.

Moringa çayının yemeklerden yaklaşık yarım saat kadar önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çayı fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Eğer tavsiye edilen miktarın dışına çıkılırsa; mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal gibi sindirim sorunlarının yaşanması olasıdır. Ayrıca nadiren de olsa rahimde kasılma gibi etkilerin olduğu da görülmüştür. Bu sebeple emziren annelerin ya da anne adaylarının bu çayı tüketmesi pek tavsiye edilmemektedir. Etkileri insanlara çok cazip gelse de Moringa çayını çok tüketmek istiyorsanız bir uzmandan yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir