Mide Küçültme Ameliyatının Faydaları

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, spor eksikliği ve bunun gibi birçok neden çağımıza obezite hastalığını getirmiştir. Bu hastalık sadece yetişkinler de değil çocuklarda da oldukça sık rastlanılan bir hastalık haline gelmiştir. Bu hastalık tedavisi için birçok diyet ve spor yöntemi uygulanmıştır fakat yapılan bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarının diyet ve spor ile zayıflama imkânları yüzde üç gibi çok az bir ihtimaldir.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Bu ihtimalin vücut kitle indeksi otuz beşin üzerinde olan obezite hastaları için geçerli olduğu da söylenilmektedir. Bu durumda olan yani vücut kitle indeksi otuz beşin üzerinde olan hastalar mide küçültme ameliyatı yöntemine başvurmaktadırlar. Bu ameliyat ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu ameliyatın tercih edilmesinde en önemli faktör basit ve hızlı bir ameliyat olmasından kaynaklıdır.

 Mide Küçültme Ameliyatı Riskli Midir?

 Ülkemizde bu ameliyat sonucunda ölümler yaşanmasına rağmen gerekli önlemler alındığı takdirde riski en aza indirgenebilen bir ameliyattır. Unutulmamalıdır ki çok basit cerrahi işlemlerde dahi çok az da olsa risk bulunmaktadır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı doğru ve kurallara uygun bir şekilde yapıldığı sürece yararlı bir zayıflama yöntemidir. Ameliyatta yaşanacak riskleri en aza indirgemek için ameliyatı güvenilir hastanelerde, doktor değil içerisinde her daldan uzman doktorların bulunduğu bir kurul tarafından ameliyat kararı verilerek yapılmalıdır.

 Ameliyat tek bir doktor tarafından değil bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir, ameliyat sonrası karşılaşılabilecek problemler hakkında hasta bilgilendirilmeli ve en az bir yıl hasta takibi devam etmelidir. Gerekli önlemler ve tetkikler yapılarak ameliyat yapıldığı takdirde ameliyatta yaşanabilecek riskler en aza indirgenmiş olacaktır ve başarılı bir zayıflama gerçekleştirilmiş olunacaktır.

 Mide Küçültme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Ameliyatın Faydaları :

 Ameliyat esnasında hastanın midenin vücut kitle indeksine göre doktorlar tarafından belirlenen kısmı genellikle yüzde yetmişe yakın kısmı çıkarılmaktadır. Bu işlem gerçekleşmeden önce yani mide küçültme ameliyatı yapımı öncesi doktorlar hangi yöntem ile midenin hangi kısmının çıkartılacağını belirlemişlerdir, Ameliyat sonrası mideden çıkartılan parçalar sonrası hastada çabuk doyma hissi oluşur ve hasta kilo vermeye başlar. Mide küçültme ameliyatı yapımı esnasında her hangi bir problem yaşanmamışsa hasta ameliyat sonrasında yaklaşık olarak altı ay içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermiş olacaktır. Bunun dışında yaklaşık bir sen boyunca kilo kaybı yaşayacaktır.

 Ameliyat sonrası doktorun verdiği reçeteye uyduğu takdirde de tekrar kilo alması çok düşük bir ihtimaldir. Aynı zamanda ameliyat sonrası kilo kaybetmeye başlanıldığı zaman sağlıklı bir yaşam ve spor yapılmadığı takdirde vücutta zayıflamaya bağlı olarak sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir