Menopoz Olan Kadınların Cinsel Arzuları Bitiyor Mu?

Kadınlar için menopoz gerçekten zorlu bir süreçtir. Kadınların ne kadar geç olursa o kadar iyi olur dedikleri bu süreç er geç yaşanacak bir süreçtir. Öncelikle bunun altından nasıl kalkacağınızı düşünmek yerine, üstesinden geleceğinizi düşünmelisiniz. Menopozu bir misafir olarak görürseniz onunla yaşamaya da alışırsınız. Peki, bu süreçte kadınlar neler yaşar? Cinsel isteğin azalması kadınlar için en önemli sorunlardan birisidir. Eşlerinin artık kendilerini sevmediklerini veya aldatabileceklerini düşünmeleri onları daha gergin ve kıskanç hale getirir. Aslında siz bu süreçte ne kadar sakin olursanız ilişkiniz de o kadar güzel olacaktır. Çünkü cinsel aruzlarınız tamamı ile kaybolmuyor.menopoz nedir, menopoz sonrası yaşananlar, menopoza giren kadınlardaki değişimler

Menopozda En Çok Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Terleme, ateşlenme menopoz sürecinde en çok görülen rahatsızlıklardır. Beslenmenize dikkat edip bol bol yürüyüş yaparsanız bu belirtiler o kadar azalacaktır. İdrar kesesinde sarkma, sık idrara çıkma veya rahim sarkma da görülebilir. Bu belirtiler daha önce rahim ve idrar kesesi sarkması yaşayanlarda daha çok görülür. Hormon değişikliklerine bağlı olarak vücutta ve yüzde kıllanmalar olabilir. Bazılarında ise bu durum tam tersi olabiliyor. Koltuk altı ve cinsel organda kılların dökülmesi ve bir daha çıkmaması gibi durumlarda yaşanabiliyor. Diş eti hastalıkları başlayabilir. Ağız kuruluğu ve ağızda kötü koku yaşanabilir. Bu belirtilerin hepsi tek bir kişide görülür diye bir şey söylenemez. Kişiden kişiye belirtiler değişkenlik gösterebilir.

Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Ateşlenme ve sıcak basmaları için E vitamini kullanımına başlanır. Öströjen azaldığı için kilo alımı hızlanır. Bunun için yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Tuz alımı kısıtlanmalı ve D vitamini doktor tavsiyesine uygun almak gerekir. Menopoz sürecinin ardından kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimeleri başlayabilir. Bunun için ek kalsiyum almak, süt, yumurta ve yoğurt tüketmek gerekir. Menopoz sürecinde kalp damar hastalığı riskleri artar bunun önüne geçmek için hormon tedavisi yapılır. Hormon tedavisi diğer sıkıntılarınızı da azaltacaktır. Hormon tedavilerinin cinsel yaşam üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Menopoz son değil, ikinci bahar veya ikinci bir yaşamın başlangıcı olarak görüldüğünde daha kolay atlatılır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir