Meme Kanseri Nedir?

Göğüs dokusu; Göğüs lobları, yağ dokusu, bağlar, boşluklar (sinüsler), bezler ve süt kanallarından oluşur. Göğüs dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasının neden olduğu meme kanseri, kardiyovasküler hastalıklardan sonra en ölümcül hastalıklardan biridir. Erkeklerde meme kanseri nadir görülmesine rağmen kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, meme kanserinde de sağlıklı hücrelerin DNA’sında bazı bozulmalar vardır. Sonuç olarak, hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Kanser hücreleri sağlıklı hücrelere göre çok daha hızlı bölünür ve çoğalır ve daha uzun ömürlüdür. Sonuç olarak, kanser hücreleri zamanla aglomerasyona neden olur. Kitle oluşumuna neden olan hücrelerin birikmesi tümör olarak tanımlanmaktadır.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Meme kanserinde bu durum genellikle meme dokusunda bulunan süt kanalları veya meme bezlerindeki hücrelerin hızlı çoğalması nedeniyle gelişir. Bu bölgelerde çoğalmaya başlayan kanser hücreleri, tümör adı verilen bir kitle oluşturur. Meme kanseri tümörleri iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Kötü huylu veya kötü huylu olarak adlandırılamayan bu tümörler vücut üzerinde farklı etkilere sahiptir. Kansere neden olan hücrelerin çoğalması genellikle başlangıç   döneminde çok yavaştır ve semptomlara neden olmaz. Bu nedenle, kişi genellikle ilk dönemde bu durumu fark etmez. Bu da kanserin önce lenf düğümlerine daha sonra dolaşım sistemi yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine yayılmasına, yani metastaz yapmasına neden olur. En sık 50-70 yaşları arasında ortaya çıkan meme kanseri, birinci derece akrabalarında meme kanseri olanlarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle meme kanseri taraması son derece önemlidir. Meme kanseri belirtisi olmasa bile, 40 yaşın üzerindeki tüm kadınlara düzenli mamografi yaptırmaları tavsiye edilir.

Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve akciğer kanserinden sonra ikinci en yaygın ölüm nedenidir. Kadınlarda tüm kanserlerin% 24’ünü ve kanser ölümlerinin% 14’ünü oluşturmaktadır. Her sekiz kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanacağı bildiriliyor. Nadiren erkeklerde meme kanseri görülür. Her 100 kadından 1 erkeğe meme kanseri teşhisi konuyor. Meme kanseri görülme sıklığının her yıl arttığı tespit edildi. Günümüz ortamında meme kanserinin sık görülme sıklığı, artan görülme sıklığı, erken tedavi imkanı ve erken dönemde teşhis edilebiliyor olması meme kanserinin önemini artırmaktadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir