Meksika Fasulyesi İle Börülce Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Meksika fasulyesiyle börülceyi birbiri ile karıştıranlar illaki vardır. Her ne kadar şekil olarak birbirlerine pek fazla benzemese dahi bu karışım yapılmaktadır. Meksika fasulyesi ile börülce farkı bir hayli fazla olur. Şekil, yetiştikleri yerler ve faydaları olarak Meksika fasulyesi ve börülceyi karşılaştırmak mümkündür. Ancak bu karşılaştırmayı yapılmadan önce Meksika fasulyesi ile börülceyi kısaca açıklamak çok daha doğru olur.meksika fasulyesi nasıldır, börülce ile meksika fasulyesi farkı, meksika fasulyesinin börülceden farkı

Meksika fasulyesini tanıyalım;

Meksika fasulyesini ilk görenler barbunyaya benzetilir. Bilhassa tanelerinin rengi barbunya gibi kırmızıya dönük bir renge sahip fakat üzerinde renk dalgaları oluşmuyor. Özellikle taneleri oldukça iri olur. İçerisinde son derece yüksek magnezyum barındırır. Meksika fasulyesi ile pek çok farklı tarif gerçekleştirerek sofranız da bir yer veriniz.

Börülceyi tanıyalım;

Börülce daha bilindik ve ya aşina olduğumuz bir baklagil şeklidir. Ülkemiz de özellik ile ege bölgelerinde daha çok yetiştirilir ve sevilmektedirler. Şekil itibari ile dış kabuğu normal fasulyeden çok daha ince ve uzun olur. Taneleri ise daha minik minik ve yeşilimsi ya da beyaz üzerine minik siyah noktaları taneler olur. Börülce fasulyenin yalnızca taneleri değil dış kabukları da kullanılır. Yemeğini tazeyken yapabileceğiniz gibi kurutup  yapılır.

Meksika fasulyesiyle börülce fasulyesi arasında ne farklar

Meksika fasulyesiyle börülce fasulyesi arasında tabi ki bariz farklar mevcuttur. Dilerseniz bu farkların daha kolay anlaşılabilmesi için gruplandırarak maddeler halinde belirtelim;

  • İlk olarak şekil olarak farklardan bahsetmeliyiz. Meksika fasulyesi iri taneli ve kırmızımsı bir renkte olmaktadır. Börülce fasulye ise minik minik ve özellikle beyaza yakın renklerde oluyorlar.
  • Meksika fasulyesinin yalnızca taneleri tüketilir iken börülce fasulye dış kabuğu ile beraber tüketilmelidir. Genel olarak sebze yemeği gibi yapılıyor ve ya zeytinyağlı olarak da tüketilmesi mümkündür.
  • Börülce aynı zamanda ise yaş olarak tüketildiği gibi kuru olarak ta tüketilebilir.
  • Börülce içerisinde yüksek oranda potasyum içermektedir ve günlük potasyum miktarımızı karşılar iken Meksika fasulyesi ise yüksek oranda magnezyum içeriyor. Yani ikisi de yararlı mineraller içerir fakat bu mineraller farklı yapıdadırlar.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir