Manchester Derbisi

Manchester derbisi kökleri 19.yüzyılın sonlarına dayanan dünyanın en büyük derbilerinden bir tanesidir. Kırmızı ve mavinin mücadelesi olan derbi aslında iniş ve çıkışlarıyla diğer derbilerden ayrılmaktadır. Derbi tarihine bakacak olursak 1980’li yılların sonuna kadar aralarında çok da bir fark olmayan iki İngiliz takımından bahsetmek mümkün. Fakat daha sonrasında Alex Ferguson’un Manchester United teknik direktörü olmasıyla işler değişti. İskoç teknik direktör 1986 yılından 2013 yılına kadar Manchester United’ın teknik direktörü olduğu dönemde kırmızılar tam 13 kez İngiltere’de mutlu sona ulaşırken 2 kez de Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine götürdü. Artık Manchester’ın kırmızı tarafı çok daha büyük bir takımdı ve dünyanın en iyi takımları listesinde hep üst sıralarda yer alıyordu.Manchester derbisi, Manchester derbisi detayları

Tüm bunlar yaşanırken Manchester City de İngiltere’nin asansör takımlarından biri haline geldi. Sürekli ligden düşüp geri yükselen Manchester City artık Manchester United’ın rakibi olacak güçte gözükmüyordu. Bu sebeple Manchester United tarafı kendileri için en ciddi maçların Manchester City maçları değil Liverpool maçları olduğunu söylüyor ve kısacası Manchester City’i rakip olarak dahi görmüyorlardı. Fakat işler 2008 yılında değişecekti çünkü 2008 yılında Manchester City’i Araplar satın aldığı zaman ciddi bir sermaye de ortaya koydular.

En son olarak 1968 yılında ligi kazanan maviler hem kurdukları güçlü kadro hem de doğru yapılanma sayesinde 2011-2012 sezonunda Manchester United’in ikinci bitirdiği sezonu şampiyon olarak tamamladı. Bu artık mavilerin kesin dönüşüydü. Üstüne 2013 yılında Ferguson’un ayrılmasıyla şehrin kırmızı takımı sert bir düşüş yaşadı ve 2013 yılından itibaren ligde mutlu sona ulaşamadı. Bu süreçteyse Manchester City lige resmen ambargo koydu ve son 10 sezonda 5 kez mutlu sona ulaştı. Pep Guardiola yönetiminde Şampiyonlar Ligi’nde finale kadar yükselseler de henüz bu alanda bir kupaları yok. Yani bu mücadelede uzun bir süre Manchester United şehrin diğer temsilcisini rakip olarak görmezken artık derbilerin favorisi kırmızılardan ziyade maviler. Böylece artık bu derbi yerel bir derbi olmanın ötesinde küresel bir derbi ve herkes bu iki takımın mücadelesini izlemekten zevk alıyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir