Madde Bağımlılığı  Nedenleri

Kötü madde kullanımı özellikle gençler arasında çok yaygınlaşmıştır. Bunun temel nedeni özenilen bir yaşamın olmasıdır. Özellikle ergenlik dönemlerinde insanlar bunalıma girerler. Davranış kalıpları değişir ve kişiliklerini oluşturmaya başlarlar. Bu dönemde ailenin aşırı koruyucu davranışları da hiç özenli olmayışı da bireyi madde kullanımına itebilir. Madde bağımlılığı nedenleri arasında en çok karşılaşılan neden kişinin sorunlarını kullandığı maddenin çözeceğine inanmasıdır. Bunun yanında özenilen kişilerin madde kullanımı bireyi bu maddeleri kullanmaya iter. Ayrıca kötü arkadaş çevresi de hayatının erken dönemlerinde madde kullanan insanları, madde kullanmaya başlamaya iten nedenler arasındadır. Bir kereden bir şey olmaz veya bu maddeyi kullanmazsan aramıza giremezsin gibi tabirler kullanan insanlarla arkadaşlık etmekte madde kullanımına sebeptir.madde bağımlılığı nedenleri, madde bağımlılığını başlatan etkenler, madde bağımlılığını tetikleyen şeyler

Özellikle genç insanların arkadaş çevrelerine çok dikkat etmesi gerekir bu özen ve dikkat aile tarafından da gösterilmelidir. Madde bağımlılığı nedenleri arasında en çok göze çarpan etken kötü arkadaş çevresidir. Çünkü hiçbir birey doğuştan kötü maddelere ihtiyaç duymaz. Bir arkadaş yoluyla edilinen madde bir kez kullanılmaya başlandığı zaman sonu gelmeyen bir bağımlılık yaratmaktadır. Kişi tüm hayatını bu maddeler uğruna tüketmektedir. Sahip olduğu herşeyi bu maddelere vermekte, satın alacak gücü kalmadığı zaman ya da bir uyuşturucu krizine girdiği zaman ne yazık ki hayatı sonlanmaktadır. Madde bağımlılığının tedavisi de çok zor olmaktadır. Bu sebeple ne tür madde olursa olsun bağımlılık yapan maddelerden uzak durun.

Madde bağımlısı olmak toplumca artık hor görülmeyen ve toplumda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Madde kullanımı denilince akla ilk olarak en zarar verici maddeler gelmektedir. En ölümcül olan ve kısa süreli hatta bir kez bile kullanılsa hem beyinde hem vücutta ciddi zararlar yaratan uyuşturucular insanların ölümüne sebebiyet vermektedir. Yalnızca ölüm değil toplumsal olarak bir ahlak bozukluğuna sebep olmaktadır uyuşturucular. Fakat gündelik hayatta artık hemen hemen herkesin kullandığı ama çok masum gelen maddelerde vardır. Örneğin sigara kullanımı çok ciddi bağımlılık yapan madde bağımlılığı uzmanı ve uzmanlarınca çok ciddi uyarılarda bulunulan bir maddedir. Sigaranın masum görünmesinin sebebi herkes tarafından kullanılıyor olması ve bakkallardan satın alınıyor olmasıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir