Kronik Pankreatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik pankreatit tedavisinde öncelikle hastanın şikayetleri dikkate alınır. Genellikle hastalar için asıl sorun, neredeyse dayanılmaz hale gelen üst karın bölgesinde ağrıdır. Her şeyden önce, olası herhangi bir alkol tüketimini sınırlamanız veya hatta durdurmanız gerekir. İkinci olarak, şişkinlik ve ishal gibi ağrılı semptomları azaltmak için pankreas enzim preparatları, yiyeceğin yeterli sindirimini sağlamak için reçete edilir.

Bu iki önlem ağrıyı düzgün bir şekilde gidermede başarısız olursa, farklı az veya çok güçlü ağrı kesiciler kullanılır. Bu, ağrıyı yeterince gideremezse, ameliyat düşünülmelidir. Pankreasın dışkı yağ tabakaları ve / veya kötü kokulu ishal yoluyla yeterli sindirim enzimi üretmediği belirlendiğinde, bu durum uygun ilaçların sürekli kullanımı ile telafi edilmelidir. Yiyeceklerin yağ içeriğine bağlı olarak daha fazla sindirim enzimi içeren kapsüller yemeklerle birlikte alınmalıdır.kronik pankreatit tedavisi, kronik pankreatit tedavisi yapımı, kronik pankreatit nasıl tedavi edilir

Sindirim enzimlerinin çalışması için mide asidi üretiminin hemen hemen her zaman asit sınırlayıcı ilaçlar adı verilen ilaçlarla yavaşlatılması gerekir. Son olarak, yeterli miktarda yağda çözünen vitaminlerin (A, D, E ve K vitaminleri) alımına dikkat etmelisiniz. Kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde bu, pankreasın yeterince insülin üretmediğini ve salgılamadığını gösterir. Her şeyden önce, uyarlanmış bir diyet kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye çalışır. Onun Kan şekeriniz tatmin edici seviyeye düşmezse kısa ve / veya uzun vadede insülin enjeksiyonları ile kan şekeriniz düşürülmelidir. Kan şekeri hapları (oral antidiyabetik ilaçlar) ile tedavi genellikle başarılı değildir.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Kronik pankreatitli her ikinci hastada hastalık seyrinde ameliyat gerekli hale gelir. Bu operasyon çok dikkatli planlanmalı ve yürütülmelidir. Bu ameliyatın bir pankreas merkezinde yapılması tavsiye edilir. Kronik pankreatit için pankreas üzerinde işlem yapmanın temelde 3 nedeni vardır. Yaşam kalitesini kötüleştiren en güçlü ağrı kesicilerle (opiatlar) bile ağrı kontrol edilemediğinde.

Pankreastaki kronik enflamatuar değişiklik nedeniyle duodenum, safra kanalı, pankreas kanalı ve pankreas arkasındaki damarlar (özellikle portal ven) daralması veya tıkanması gibi çevredeki organları etkiler. Değişikliklerin arkasında tümör olup olmadığı bilinmemektedir. Bazen psödokistler (sıvı dolu boşluklar) adı verilen fenomen meydana gelebilir. Pankreasın içinde veya yakınında pankreas sıvısı dolu bir yapının varlığı. Pankreas psödokistleri herhangi bir tedavi olmaksızın gerileyebilir.

Ancak bu, kronik pankreatitte nadirdir. Aksine, psödokistler giderek büyüyerek mide bulantısı, kusma, ağrı ve kilo kaybına neden olabilir. Bu durumda en iyi tedavi vasküler drenaj veya endoskopik drenaj, yani psödokistin sıvı içeriğinin ince bağırsak veya mideye salınması olacaktır.

Ameliyat için en uygun zaman deneyimli bir pankreas cerrahı ile tartışılmalıdır. Pankreastaki iltihap odağının zamanında cerrahi olarak çıkarılmasıyla, pankreasın işlevlerini (sindirim, kan şekerinin kontrolü) kontrol etmek mümkündür.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir