Kışta Ihlamur İçin

Hastalıkların birçoğunun kendini belli ettiği mevsim kıştır. Bu nedenle kış ayında biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Kolay kolay hastalanmamak çin alabileceğiniz bazı önlemler var. Bu önlemlerden bir tanesi de ıhlamur tüketmektir. Vücuda en iyi gelen şeyler ilaçlar değil aksine doğal besinlerdir. Ihlamur da doğal bir içecek olduğundan kışta tüketmenizi öneriyoruz. Kısa kısa ıhlamurun faydaların bakacak olursak şunlardır;ıhlamur

Ateş Düşürür: İçeceğiniz bir fincan ıhlamur ateşiniz var ise ateşinizin düşmesini sağlayacaktır. Vücudun terlemesini ve doğal olarak sıcaklığının dengelenmesini sağlar. Bir fincan çay içip uzandığınızda birkaç saat uyup uyanınca dinlemiş olduğunuzu ve ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Boğaz yumuşatma özelliği de bulunan ıhlamur özellikle boğaz rahatsızlığı çeken çocuklar için şuruptan daha tatlı ve doğal bir çözümdür. Limon ve şeker ile servis edebileceğiniz ıhlamur çayı ile çocuğunuzun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Öksürüğü kesmek için de yine ıhlamurdan yardım alabilirsiniz.

Kan Basıncı ve Stresi Azaltır: Kan basıncınızda dengesizlik var ve sürekli olarak yüksek ise düzenli bir şekilde ıhlamur tüketerek tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz. Unutmayın ki verdiğimiz tavsiyeler tedavi yöntemi değildir. Sadece biz burada doğal çözümlerden bahsediyoruz. Ciddi sağlık sorunlarınızda lütfen başta aile hekiminize ve sonrasında da diğer sağlık kuruluşlarına başvurunuz. Rahatlatıcı etkisi bulunması sebebiyle stresiniz de bu doğal çözüm ile en aza inecektir. Moralinizin bozuk olduğu bir anda ya da kendinizi stres altında hissettiğiniz bir anda bir fincan ıhlamur içebilirsiniz.

Kas spazmı, ishal, migren gibi sorunlarda etkilidir: Kas spazmı yaşadıysanız çözüm bulmak için birçok yöntemi kullanmışsınızdır. Kaslarınızdaki dayanılmaz ağrı ve acıyı dindirmek için doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçların yanı sıra ıhlamur da kullanabilirsiniz. Ihlamurun kasları gevşetme özelliği bulunduğundan spazmın etkisini azaltmaktadır. Bağırsak düzenleme fonksiyonu ile ishal olduğunuzda su ve mineral ihtiyacınızı karşılar. Migren ağrılarının büyük bir sebebi boyun ve ona bağlı diğer kasların sertleşmesidir, kas gevşetme özelliği bulunan ıhlamur migren ağrılarında çok etkilidir. Kısacası toparlayacak olursak burada bahsetmediğimiz daha birçok faydası bulunmaktadır. Düzenli olarak günde en az 1 bardak ya da fincan olacak şekilde ıhlamur tüketin.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir