Keratosis Pilaris Nedir?

Keratosis Pilaris nedir gibi merak edilen sorular arasında olma şansı çok fazla yüksek olan bu hastalığı ilk duyan fakat toplumumuzda çok sık görülen deri hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu durum deri içerisinde bulunan kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve bu kanalların tıkanmasıyla oluşmaktadır. Keratosis Pilaris sık bir tablo olmaktadır. Toplumumuzun @ oranında bu hastalığa rastlanılmaktadır. Genel olarak Keratosis Pilaris kolların üst dış kısmında sık görülen bir hastalıktır. Sağlığa her hangi bir yan etkisi bulunmasa dahi estetik görünümü etkilemektedir. Deri renginde kırmızı ya da kahverengimsi çok sayıda kılların deriden çıktığı alanlara yerleşmiş olan kabarıklıklar halindedir. Bunun yanında küçük ve pürtüklü olmaktadır.keratosis pilaris, keratosis pilaris tedavisi, keratosis pilaris nedir

Deri hastalıkları arasında bulunan Keratosis Pilaris arada kaşıntı yapması yanı sıra kozmetik olarak da rahatsızlık vermektedir. Hastalık sıklıkla kolların dış yüzünde, kalçada, yanaklarda bunun yanında daha az sıklıkta ön kollar ve sırtın üst kısmında minik kabarcıklar halinde bulunmaktadır. Genel olarak hastalık ergenlik dönemlerinde daha belirgin halde olurken bebeklerde de görülebilmektedir. Bebeklerde görülen bu rahatsızlık erişkinlik dönemlerine kadar kalabilmektedir. Fakat bu hastalık sadece yetişkinler tarafından yoğun olarak yaşanırken yaşlılarda yaygın değildir. Özellikle aşırı kilolu kişilerde ya da beyaz tenli kişilerde alerjik egzama rahatsızlığı bulunanlarda sık görülmektedir. O nedenle bu tür rahatsızlığı olanlar derhal bir hekime başvurarak tedavi olmasında fayda vardır.

Keratosis Pilaris rahatsızlığı kış aylarında ve daha düşük nemli ortamlarda şiddetle artmaktadır. Fakat seneler geçtikçe yavaş yavaş ortadan kaybolabilmektedir. Keratosis Pilaris çeşitleri de bulunmaktadır. Keratosis Pilaris ruba rahatsızlığında bulgular daha kırmızı olmaktadır. Bu rahatsızlığın yanı sıra Keratosis Pilaris atrophicans faciei rahatsızlığında yüzde görülmekte ve hafif çukurlar şeklinde izler bırakmaktadır. Ulerthema oprhryo genes ise kaşların dış tarafında yoğun olarak bulunurken kaşların dış tarafında tutunmaktadır. Atrophoder maver miculata en kötü olanıdır. Bu hastalık yanaklarda görülürken kurt yemiş gibi bir estetik görüntü oluşturmaktadır. Keratosis follicularis spinulasade calvans nadir görülen kalıtsal rahatsızlardan oluşan bir formdur. Bu hastalık saçlarda ve kaşlarda dökülmelere neden olarak daha kötü bir kalıtsallık bırakmaktadır.

Bu hastalığın daha birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında lichens pinulosus diğer ismiyle Keratosis Spinulosa olmaktadır. Genel olarak beliren bulgular vücudun herhangi bir yerinde üzeri diken halinde pullar alakalı minik kabarıklıklardan oluşmaktadır. Keratosis Pilaris geçici bir hastalık değildir. Kalıtsal olmasından dolayı toplumumuz hastalığı azaltmak için sabun içerikli olmayan cilt temizleyicileri ile hastalık beliren bölgeyi temizlemelidir. Aynı zamanda bu hastalığın herhangi bir tedavisi de yoktur. Temizlenecek olan bölgenin mutlaka sabunsuz cilt temizleyicileri ile yapılması gerekmektedir. Çünkü sabun deriyi kurutmaktadır. Hafif peeling yapılan kremler kapalı olan kıl analını açarak etkili olmaktadır. Rahatsızlık ise kıl analında bulunan ölü hücrelerin atılımında bir bozukluk olmasından dolayı oluşmaktadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir