Karpat Akrebi(EuscorpiusCarpathicus)

Karpat Akrebinin sık görüldüğü yerler: Karpat Akrebi türleri arasında ülkemizde çok görülmesinden dolayı önemli bir akrep türüdür. Dünya çapında Romanya ve sınırdaş ülkelerinde sıklıkla görülür. Ülkemizde ise Orta ve Batı Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerimizde görülür. İstanbul’da (Sahil Bölgelerinde) ve Adalarda(Büyük Ada, Heybeli Ada, Burgaz Ada, Kınalı Ada)görülen en yaygın türdür.karpat akrebi, karpat akrebi ilaçlama, akrep nasıl ilaçlanır

Biyolojik Yapıları: Karpat Akrepleri vücut renkleri bakımından siyah ve koyu kahve renklerinde olurlar. Boyları 60 mm’yi geçmez. Bundan dolayı Kısa boylu Akrep türüdür demek yanlış olmaz. 8 adet eklem bacakları bulunmaktadırlar.Belirli aralıklarda kabuk değiştirebilirler ve bu değişim sırasında birbirlerini yiyebilirler. Kendilerini herhangi bir saldırı hissetmedikleri takdirde saldırıya geçmezler.

Yaşam Alanları: Karpat Akrepleri genellikle insanlara yakın habitatlarda, evlerin rutubetli bodrum katlarında veya açık alanlarda taş altlarında yaşayabilmektedirler. Genellikle kendileri için bir yerleri kazmak yerine mevcut bulunan oyukları kullanmayı severler. Bu oyuklar sayesinde kolay ulaşımlarını sağlarlar ve bu oyuklarda yuvalanabilirler.

Beslenme Şekilleri: Karpat Akrepleri genellikle avlanmak için kıskaçlarını kullanabilirler. Açlığa dayanıklı biyolojik yapıları sayesinde gezinerek avlanma yerine otur-Bekle taktiğiyle avlarını bekleyerek avlarlar. Avları diğer akrep türleriyle benzerlik göstermektedir. Hemen hemen her tür haşere ile beslenebilirler.

Sağlık Açısından Zararları: Karpat Akrepleri diğer Akrep türlerine göre insan sağlığı açısından daha az bir tehlike yaratmaktadırlar. Kendilerine karşı herhangi bir saldırı hissetmedikleri takdirde karşı saldırıya geçmezler. Bazen fark etmeden terlik veya ayakkabı aralarına girebilirler ve fark edilmediğitakdirde ayakkabı ve terlikler giyildiğinde kendilerine karşı bir tehlike olarak algılayıp insanları sokarlar. Zehirleri bakımından oldukça zayıf bir türdür ve nadiren sokarlar. Soktukları takdirde oldukça ağrı verici olduğu belirtilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir