Kan Kanseri Çeşitleri Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Kan kanseri hastalığının diğer bir adı da lösemidir. İnsanın yaşaması için kana ihtiyaç vardır. Bu kan kemiklerin içinde yer alan iliklerde üretilmektedir. Kan kanseri ise kemiklerin içinde yer alan iliklerde meydana gelir. Bu hastalık kemiklerde oluşan, vücudu zararlı maddelere karşı savunan akyuvarların sayıca artmasıyla alyuvarların ve trombositlerin görevini yapamaz hale gelmesi sonucu oluşur. Buna kan kanseri adı verilir.kanser çeşitleri, kanser çeşitleri nelerdir, kanser çeşitleri hakkında bilgiler

Kan kanseri hastalığı bir grup hastalığıdır ve bu nedenle birçok çeşidi vardır. Kan kanserinde akyuvar hücreleri gereğinden fazla miktarda çoğalır. Bu nedenle hangi tür akyuvar hücresi çoğalırsa hastalık o akyuvarın adıyla anılır. Koltuk altında, ensede, göğüste bulunan lenf düğümlerinde lenfoblastlar ve lenfositler birikerek şişer. Bu şişen akyuvar hücreler olgunlaşmamıştır ve olgunlaşmadığı için görevini gereği şekilde yerine getiremez. Bu kan kanseri türünün adı Akut Lenfositik Lösemidir. Bu hastalık daha çok çocukluk döneminde görülür. Bir diğer akyuvar kan hücresi ise myeloiddir. Myeloidler olgunlaşmamış hücreler olup kemiğin içinde bulunan iliklerde çoğalır ve alyuvar üretimini engeller. Bu hastalığa da Akut Myeloid Lösemi denir.

Akut lösemi kanserlerinde akyuvar hücreleri sürekli çoğalır ve diğer hücrelerin görevini yapmalarını engeller. Kronik lösemilerde ise normalde olgun görünen akyuvar hücrelerinin çoğalmasıyla meydana gelir. Normal akyuvar hücrelerinin yaptığı görevi yapamaz. Bunlar Kronik Lenfoid Lösemi ile Kronik Myleoid Lösemileridir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir