Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Ve Tedavileri

Genelde kadınlarda can sıkıcı bir sağlık sorunu olan idrar kaçırma bazı fiziki nedenlere dayanarak meydana gelir. Kimilerinde ise sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Tespit edildiği veya belirtileri ortaya çıktığı anda kısa sürede kadın doğum doktoruna başvurmak ve gerekli tedaviye başlamak gerekir.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

 İdrar Kaçırma Hastalığı Nedir?

İdrarını kaçırmaya bağlı yaşanan sağlık sorunu kişinin idrarını tutmasının kendi kontrolü dışında gerçekleşmesi anlamına gelir. Belli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma yaşayan bir kişi günün her saatinde bu sorunu yaşamaya uygun olur. Özelikle beslenme sonrası böbreklerin de görevini yerine getirdikten sonra idrarını hissetmeye başlayan kişi kendiliğinden idrarın dışarı çıkmasını beklemeden tuvalete gitmelidir. Bu hastalığı yaşayan kişiler için gece sıklıkla bu sorunu yaşamak kaçınılmaz olur.

 İdrar Kaçırma Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

İdrarını tutamayan yani idrar kaçırma hastalığı için kesin olarak teşhisi konmuş bir kimsenin, idrar torbasında sarkma meydana gelmiş olması büyük nedenlerden birini oluşturur. İdrar torbasında görev yapan kaslar zayıf çalışarak kişinin idrarını bu torbada tutabilme özelliğini elinden alır. Kimileri de idrar torbası görevini tamamen yitirmiş olur. Buda torbanın direk olarak idrarı dolmaya başlarken dışarı atmasına neden olur. Bazı kişilerde aşırı idrar torbası dolarsa da vücut idrarı dışarı atma ihtiyacı duymaktadır. Bazı bedensel duruma göre aşırı kilo ya da sağlık koşullarına göre şeker hastalığı da bu duruma etken oluşturmaktadır.

 İdrar Kaçırma Hastalığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavi yoluyla ortadan kalkması ya da belli oranlarda azaltılması mümkün olmaktadır. İlk önce hastaya kesin teşhis konularak, doğru tedavi yöntemi belirlenir. Lazer ile idrar kaçıran kişilere tedavi uygulanmaktadır. Lazer yönteminde 3 seans ile bu problemi ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Hastaya lazer yöntemi ile zarar gören dokuların onarılması işlemi uygulanır. Bu işlem ile hastalarda her 100 kişiden %89 oranında başarı elde edilmiştir. Bu lazer yöntemleri ameliyata gerek kalmadan tedavi yöntemi için hastaya bir seçenek sunar. Bu hastalığın yaş ilerledikçe ilerlemesi sorunu ortak yaşanan bir durumdur. Eğer kişi lazer tedavisi sonrası bu sorunu yaşamaz fakat bir kaç sene sonra yaşamaya başlarsa tedavi tekrarlanır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir