İzole ve Bileşik Egzersizlerde Merak Edilenler

Egzersiz yapın, dengeli beslenin ve uyku düzeninize dikkat edin; Tabii ki bu sağlıklı bir vücut için önemlidir. Ancak, daha az önemli olmayan bir soru; doğru spor programını yaptığınızı Atletik hedeflerinize uygun olarak mümkün olan en doğru antrenman programını uygulamanız gerekir. İzolasyon ve karmaşık egzersizlerin ne olduğunu, aralarındaki farkı ve faydalarını biliyorsanız kendinize en uygun programı kolayca hazırlayabilirsiniz. İzole ve karmaşık hareketler farklı egzersizlerdir. Yanlış antrenman programı yapmak, hedeflerinize ulaşmayı geciktirebilir ve yaralanmalara neden olabilir. Antrenman programınızı amacınıza bağlı kalarak tek veya karmaşık hareketleri içerecek şekilde hazırlamanızı öneririz. İyi bir antrenman programının yanı sıra beslenme ve uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız.izole egzersiz yapma, bileşik egzersiz, bileşik egzersizlerin faydası

İzole egzersizler ile bileşik egzersizler arasındaki fark nedir?

İzole egzersizlerde tek eklemli egzersizler vardır; Karmaşık egzersizler çok eklemli egzersizleri içerir. Birçok farklı kas grubunu aynı anda içeren egzersizler zor egzersizlerdir. Leg press gibi… Aynı anda birden fazla kas grubu ve birden fazla eklem üzerinde çalışır. Bacak uzatma gibi izole egzersizlerde bu, bir kas grubu üzerinde çalışan tek eklemli bir egzersizdir.

İzole egzersiz hakkında bilmeniz gerekenler;

Bir eklem ve bir grup kasla çalışan egzersizler, izole egzersizler grubuna dahildir. Simetri kırılması gibi travma tedavisinde ve belirli bir kas grubunu hedef alan egzersiz çalışmalarında yaygın olarak kullanılır. Antrenman programınıza izole egzersizler eklemek istiyorsanız amacınız belirli bir kas üzerinde çalışmak olmalıdır. Seçtiğiniz bir kası çalıştırmak için bu tür egzersizi seçebilirsiniz. Bunlar hedefe yönelik çalışmalardır; Ayrıca kaslarınıza toparlanması için zaman verdiği için aşırı çalışma riskini de azaltır.

Küçük kas gruplarını hedef alan izole egzersizler, hızlı yağ yakmak isteyenler için uygun değildir. İzole egzersizlerin daha az kalori tüketen egzersizler olduğunu bilmelisiniz. Kaslar üzerinde oldukça etkili olan izole egzersizler, tek bir alana odaklandıkları için daha iyi performans göstermelerini sağlar. Spora yeni başladıysanız ilk adaptasyon döneminde izole egzersizleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Zorlu egzersizlerden sonra ek özelliklere sahiptirler. Örneğin tek bir bölgeyi hedefliyorsanız, örneğin bicepslerinizi daha hacimli hale getirmek istiyorsanız, programınıza izole edilmiş egzersizleri dahil etmeniz gerekir. Dağınık egzersizlere örnek olarak; Baldır kaldırma, triseps uzatma, bacak uzatma, biseps fleksiyonu, lateral ve anterior kaldırma çalışmaları yapılabilir.

Karmaşık egzersizler hakkında bilmeniz gerekenler;

Birden fazla kas ve eklemi hedefleyebilen hareketler zor egzersizler olarak tanımlanır. Vücut koordinasyonunu gözle görülür şekilde iyileştirdikleri bilinmektedir. Uygulamalardan sonra kişi fiziksel güç kazanmaya başlar. Zorluk seviyeleri izole egzersizlerden daha zor olan zor egzersizler; Bu, geçmiş dönemde en çok tercih edilen fonksiyonel uygunluk mantığı ile aynıdır. Karmaşık egzersizlerde fitness egzersizleri yapmak için ihtiyacınız olan tüm fitness ekipmanlarını seçebileceğinizi lütfen unutmayın. Zor egzersizleri yanlış ve bilinçsizce yaparsanız sakatlıkların olabileceğini hatırlatırız. Kötü duruş, kalıcı eklem hasarı veya ciddi yaralanma riski taşıyan zor egzersizler dikkatli yapılmalıdır. karmaşık egzersizler; Testosteron ve büyüme gibi anabolik hormonların salgılanmasına yardımcı olurlar. Normalden daha kısa egzersizlerle yapılan karmaşık egzersizler size zaman kazandırır. İzole egzersize göre daha fazla kalori tükettiği ve daha fazla yağ yaktığı bilinen bir gerçektir. Metabolik hızınızı artıran karmaşık egzersizler, düzenli olarak yapıldığında kas kütlesini artırmaya da yardımcı olabilir. Squat, bench press, pull-up, şınav, deadlift ve bench press zorlu egzersizlere örnektir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir