İtalyan Makarna Çeşitleri

İtalya denildiği vakit yemek konusunda oldukça başarılı oldukları akla gelmektedir. Tabii ki bunlar arasında pizza ve makarna en ön plana çıkan türler arasındadır. İşte İtalya’dan çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış bazı makarna çeşitleri

Spaghetti

En klasik çeşit de şüphesiz ki spaghetti olarak karşımıza çıkar. Spaghetti olarak bildiğimiz uzun ince çubuk makarnadan yapılan bu çeşitte İtalyanlar genel olarak domates sos, parmesan peyniri tercih etseler de farklı çeşitleri de vardır.italyan makarna çeşidi, makarna çeşitleri nelerdir, makarna çeşidi ne demek

Fusilli Rotini

Bizim daha çok burgu olarak bildiğimiz makarna çeşidinde de birçok farklı türde yaptıkları makarnalar var. Burgulu yapısı sebebiyle salataya da oldukça uygun olan Fusilli Rotini aynı zamanda et ve domates sosla da sık bir şekilde tüketiliyor.

Penne

Uçları açık silindir olarak bildiğimiz Penne türü genel olarak tavuklu ve kremalı olarak tüketilmektedir. Ülkemizde de en çok mantar, tavuk, krema ve köri sosla tüketildiğini söylemek mümkündür.

Fettuccine

Özellikle Roma mutfağında oldukça ünlü olan Fettuccine yassı ve kalın bir makarna türüdür. Genel olarak kremalı soslarla tercih edilen hafif bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Linguini

Fettuccine ve Spaghetti’nin kesişimi olarak kabul edilen Linguini İtalyanca’da küçük diller olarak bilinmektedir. Genellikle de domates sosuyla tercih edildiğini de söylemekte fayda vardır.

Orecchiette

Deniz kabuğu görünümüne sahip olan bu çeşitte de birçok farklı türde makarna yapılabilir. Ülkemizde daha çok mantı makarna olarak bilinmektedir ve kıymayla birlikte tüketilmektedir. İtalya’da da etle tüketildiği gibi sebzeli olarak da bolca tüketilen bir türdür.

Tortellini

Parmesan ve et suyuyla tercih edilen bir tür. Bunun yanı sıra 4 peynirli ve dana etiyle de tüketilen oldukça doyurucu ve tercih edilen bir tür olarak karşımıza çıkıyor.

Farfalle

Ülkemizde daha çok kelebek makarnası olarak bilinen Farfalle ise genellikle makarna salatası olarak geçiyor. Soğuk makarna salatası olarak tercih edilen Farfalle bunun yanı sıra etli ve sebzeli bir şekilde de tüketiliyor. Fakat bunun ismine genellikle Farfalle değil de Prosciutto Farfalle olarak geçiyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir