İş Görüşmelerinde Karşılaşılabilecek Bazı Durumlar

İş görüşmelerinde klasik konuların yanı sıra işverenler tarafından bazı küçük oyunlar da oynanmaktadır. Önemli olan bu oyunlara düşmemek ve işverenin gözüne bu şekilde girmektir. Son zamanlarda moda olmuş ve sıklıkla uygulanan bazı küçük oyunları bu yazımızda inceleyeceğiz.iş görüşmesi durumları, iş görüşmelerinde neler yaşanır, iş görüşmesinde yaşanan durumlar

Kahve İkramı

Kahve ikramı son zamanlarda en sık uygulanan yöntemdir. Burada kahveniz bittikten sonra ve görüşme tamamlanınca kahve fincanını görüşme yaptığınız yerde mi bıraktığınız yoksa ben bu fincanı nereye bırakayım diye soracağınız test edilmektedir.

Bilerek Geç Kalma

İşverenler genellikle görüşme vaktinden 10-15 dakika sonra iş başvurusu yapan kişiyle görüşür. Bunun sebebi yoğun oldukları için değildir. İşi isteyen kişinin bu gecikme durumunda nasıl bir ruh haline büründüğü gibi durumları gözlemlemek isterler.

Garip Davranışlar

Görüşme gayet normal geçerken işveren birden garip davranışlarda bulunabilir. Acil bir işi çıkmış gibi telefonla uğraşır ya da toplantı alanından çıkıp bir süre gelmeyebilir. Bu tür durumda kişinin sakin bir şekilde kalması da oldukça önemli olacaktır. Bu sebeple de toplantıyı ileri bir tarihe erteleme önerisinde bulunmanız kendinize duyduğunuz güveni de karşı tarafa gösterecektir.

Kalem Yere Düşürme

Kalem yere düşürme ya da not defteri düşürme gibi bazı numaralar yapılabilir. Bu tür durumlarda kişinin yardımcı olması oldukça önemli olacaktır. İşverenin düşürdüğü nesneyi almasını izlemesi onun yardımseverlik konusunda geri planda kaldığı izlenimi verebilir. Bu sebeple de dikkatli olmak gerekir.

Yüksek Sesle Konuşma

Birden görüşmenin normal seyrinde işveren durduk yere sinirlenmiş gibi yapıp size bu şekilde sorular sorabilir. Tabii ki böyle bir durumda sakinliği korumak oldukça zor olsa da bunu denemek gerekir. Fakat işverenin bu şekilde devam etmesi durumunda toplantıyı terk etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sizin kendinize özgüveninizin olduğunu gösteren bir detay olacaktır ve eğer bu da bir oyunsa bu oyundan da başarılı bir şekilde geçeceksiniz.

Daha bu ve buna benzer birçok farklı yöntem işverenler tarafından uygulanmaktadır. En önemli olan sizin bu tür durumlarda tamamen sakinliğinizi korumanız olacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir