İmplant Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde giderek ucuzlamış olsa da, İmplant fiyatları halen yüksek seviyelerde seyretmektedir. Bunun başlıca nedeni, implant’ın çok hassas ve titiz bir şekilde, yüksek kalite standartlarında ve hijyen zinciri hiç bozulmadan üretilmesi zorunluluğudur. Zira İmplant, hayatınızın bundan sonraki kısmında vücudunuzun bir parçası olmak için tasarlanmış bir materyaldir. Geleneksel protez uygulamalarında olduğu gibi, kişi istediği zaman çıkartamaz. Çene kemiğinizin içinde sabit kalması için tasarlanan İmplant, vücutta kalması istenen her yapay parça gibi, pahalıdır ve en yüksek kalitede üretilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde Üretimi Var Mı?

implant fiyatları, hijyen, implantÜlkemizde yüzün üzerinde İmplant firması vardır. Bunlar, implant’ları yurt dışından ithal ederek getirmektedir. Kimi zaman, klinik veya hastane araya bayii sokmadan ithalat işlemini doğrudan yapabilmektedir. Her hâlükârda, gümrük vergileri ve kur farkları, fiyatı etkiler. Hastaneler tarafından bayii kullanılmadan doğrudan getirtilen implant’lar, bayii payı olmadığından biraz daha ucuz olacaktır. Ancak her hâlükârda belirleyici unsur, implant’ın kalitesidir. Köklü ve ar-ge’ye yatırım yapan firmaların implant’ları, doğal olarak daha pahalıdır ve İmplant fiyatını doğrudan artırır. Bilinen bir firma tarafından üretilmiş implant’ı seçmek, operasyonun başarı şansını ve beraberinde sonucun uygunluğunu da artıracaktır.

Neye Göre Seçim Yapılmalı?

İmplant seçimi önem taşır ve kişiden kişiye değişir. İhtiyaçlarınızı tespit edip size en uygun İmplant çözümünü belirleyecek olan kişi, diş hekiminizdir. Yoksa tabiri caizse pazardan domates alır gibi en pahalı ürünü alıp sonuç beklemek, anlamsız bir iştir. İmplant, cimrilik yapılmayacak kadar önemli ve seçimi hastanın kendisine bırakılamayacak kadar da teknik bir materyaldir. Bu noktada diş hekiminizin bilgi ve birikiminin de İmplant fiyatlarını etkileyeceğini belirtmek yerinde olur. Zira uygulama safhası da, İmplant seçimi safhası kadar önem taşır. Uygulama sağlıklı yapılmadıktan sonra tercih ettiğiniz implant’ın fiyatı ve kalitesi hiçbir önem taşımaz. Bu doğrultuda, diş hekiminin birlikte çalışmak zorunda olduğu kişi ve kurumlar (örneğin operasyon sırasında hazır bulunacak olan personel, gerekliyse laboratuvar ve teknisyen masrafları, gerekliyse operasyon öncesi dişler üzerinde gerçekleştirilen diğer mekanik işlemler vs.) fiyata etkide bulunan diğer unsurlardandır. İmplant fiyatları tek bir unsura göre değil, yukarıda izah edilen pek çok unsurdan etkilenerek belirlenir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir