İlişki Terapisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sıklıkla sorun yaşayan çiftler için kavgalar çözümsüz birer sorun gibi görünse de aslında uygun iletişim yöntemleri ile çiftlerin çatışmaları sağlıklı bir şekilde sonlandırılabiliyor. İlişki terapisi sayesinde ilişkilerine yepyeni bir soluk kazandıran ve ilişkilerine daha mutlu ve sağlıklı bir şekilde devam eden çiftlerin sayısı ise ülkemizde gün geçtikçe artış gösteriyor.ilişki terapisi nedir, ilişki terapisi eğitimi nedir, ilişki terapisinin faydaları

İlişki terapisi ne sağlar

Çiftlerin evli olup olmaması önemli olmaksızın yaşadığı çatışmalar bazen onları ayrılık noktasına getirmesinin yanı sıra hayatlarının her alanında da olumsuz şekilde psikolojik etkilerini yansıtabiliyor. Çözümün ayrılık olduğunu düşünen çiftler için ise ilişki terapisi büyük faydaları olan bir çözüm yolu olabiliyor.

Birçok kişi sorunlarının direkt olarak çözümünü söyleyeceği beklentisi ile başvurduğu ilişki terapistinde hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü bu eksik bilgiden kaynaklı durum, ilişki terapistinin görevinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor. Tüm ilişki sizin ve partnerinizin çabaları ve odaklanması bağlıyken, terapistiniz size daha etkili bir iletişimin ve saygı çerçevesinde gerçekleştirilen tartışmaların yollarını gösteriyor. Terapist, empati yeteneğini kuvvetlendirerek ilişkide çıkmaza giren konularda orta yol bulmanızı sağlarken, herhangi sorununuz olmasa da dahi size daha nitelikli bir ilişki için yol gösterebiliyor.

Yalnız hissetmeyin

İlişki terapisine partnerini ikna edemediği için tek başına gelenlerin sayısı da hiç az değil. Bu gibi durumlarda ya da sorunun sizden kaynaklı olduğuna inandığınız için yalnız olarak da katılabilmeniz mümkün olan terapi süreçlerine başvurabilir ve kendiniz de ilişkiniz için çaba gösterebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir