Hiperaktivite Tedavisinde İlaç Kullanımı

Hiperaktivite özellikle çocuklarda en sık görülen psikolojik rahatsızlıkların başında geliyor. Bebeklikten başlayarak tedavi edilmediği takdirde ileriki dönemlerde yaşam için olumsuz etkiler yaratan hiperaktivite; dikkat dağınıklığı ve aşırı derecede hareketlilikle kendini belli ediyor.hiperaktivite tedavi edilmesi, hiperaktivite tedavisi ilaçları, hiperaktivite tedavisi nasıldır

 Hiperaktivite Tedavisi

 Hiperaktivite teşhisi konulmuş bir kişiye, ilaç ve eğitim tedavisi uygulanarak, sorunlar en az düzeye indirilebiliniyor. Özellikle ilaç tedavisi, dikkat dağınıklığında ve hareketlerin azaltılmasında büyük yardımcı oluyor. Kırmızı reçeteli olarak satılan hiperaktivite ilaçları, aileleri kullanım konusunda tereddütte bırakıyor. Ancak hiperaktivite tedavisinde ilaç bireyin ev, okul ve iş hayatında hayatını kolaylaştırdığı gerçeği unutulmamalı. Çocuklarda 3 yaşından sonra belirgin olarak görülmeye başlanılan hiperaktivite, ülkemizde çokta fazla bilinmiyor. Çocuğunu yaramaz veya şımarık olarak nitelendiren aileler, tedavinin geç başlamasına neden oluyor. Geç tedavi, çocuğun özellikle ilerideki dönemde alkol veya uyuşturucu bağımlısı, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlarla karşılaşmasına neden oluyor. İlaç tedavisiyle birlikte bireyin dikkatini toplaması, dürtülerine engel olması ve sosyal çevresiyle uyum içinde yaşaması sağlanıyor.

 Hiperaktivite tedavisinde ilaç konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Kullanılan her ilacın yan etkisi olabildiği gerçeği ailelere mutlaka anlatılmalı, ilacın kullanım dozajı ayarlanarak veya farklı bir ilaç kullanımı sağlanarak yan etkilerden kurtulmak mümkün. İlaç kullanımı özellikle hiperaktif bireyin, yaşamını tehlikeye attığı ve kendini koruyamadığı durumlarda uzmanlarca şart olarak görülüyor. İlaç kullanımı uygulanan davranışsal terapi ve eğitimle birleştiği takdirde hiperaktivite tedavisinde başarı oranı son derece yüksek oluyor. 3 yaşından küçük çocuklarda hiperaktivite tedavisinde, ilaç önerilmemekte, uygulanan terapi yöntemleriyle tedavi tercih edilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir