HİDROFOR PERİYODİK KONTROLÜ NEDEN YAPILMALI?

İş sağlığı ve güvenliği konusu insan sağlığına verilen önemi göstermektedir. İşyerlerinde çalışanlar gerekli kontroller ve eğitimler sayesinde daha güvenilir bir ortamda, risklere karşı ne yapacağını bilir şekilde bulunurlar. Ancak sadece çalışan eğitimi yeterli olmayacaktır. Fabrikada bulunan makinelerin teknik bilgilerini her çalışan bilememektedir. Bunun için işinde uzman, yeterli teknik bilgiye sahip çalışanları olan iş sağlığı ve güvenliği firmaları var olmuştur. Bu firmalar istediğiniz zamanlarda veya yılda bir kez olmak şartı ile kontrolleri yapmaktadır. Hidrofor periyodik kontrolü de uzmanlık alanlarından biridir.hidrofor periyodik kontrolü, hidrofor kontrolü nedir, hidrofor kontrolü nasıl yapılır

Hidrofor, düşük basınçlı bir akışkanı bir rezervuar veya direkt su şebekesinden alıp kullanılacağı yere basınçlı bir şekilde iletmeye yarar. Tamamen otomatik olarak çalışan pompa sistemidir. Eğer hidroforlu pompa kullanılmazsa, akışkanı iletmek için motorun sürekli çalışması gerekir. Bu durumda motor yanar. Motorun yanmasını engellemek amacı ile, motor bir süre çalışıp hidroforun içine akışkanı basıncını yükselterek doldurur. Bu sayede motor bir süre dinlenir ve yüksek basınç sayesinde akışkan istenen yere iletilir. Hidrofor periyodik kontrolü de iş sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir. Hidrofor işyerleri insanların yaşam alanlarında da kullanılmaktadır. Bu yüzden oldukça sessiz pompalar seçilmelidir. Hatta yakınlarında sacdan üretilmiş su tankları varsa, rezonansı önlemek amacı ile bu tanklar uzağa taşınmalıdır. Hidrofor basınçlı kaplar kategorisindedir. Basınçlı kapların en büyük tehdidi patlamaya yakın olmalarıdır. Patlama sonucu etrafa yayılan parçalar büyük hasarlar verebilir. Hidrofor içinde bulunan akışkanın etrafa yayılması boğulmalara sebebiyet verebilir.

Basınçlı kapların kontrolleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda büyük önem taşımaktadır. Kapların içinde yüksek basınçta bulunan yanıcı, yakıcı gaz ve akışkanlar en ufak bir deformasyon, üretim ve montaj hatası ile patlama riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Patlama sonrası etrafa yayılan akışkanlar ve parçalanan kap can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Bu şekilde sorunlara yol açmaması adına bir basınçlı kap olan hidrofor periyodik olarak kontrol edilmelidir. Hidrofor periyodik kontrolü üretim sonrası ve büyük değişiklikler ve tamiratlardan sonrasında yapılmalıdır. Ayrıca her yıl periyodik bakımları uzmanlar tarafından yapılıp, denetimler için gerekli belgeler alınmalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir