Furbolda Var Sistemi Nedir?

VAR Sistemi

VAR yani Video Assistant Referee sistemi futbol hayatına özellikle son 3-4 sezondur damga vurmaktadır. Maçı yöneten hakemin dışında VAR odasında da profesyonel hakemler maçı takip etmektedir. Böylece hakemin görmediği penaltı, ofsayt gibi kritik pozisyonlarda hakemi uyarmaktadır. Hakemler de bu durumda direkt VAR hakemini dinleyip uygulayabileceği gibi pozisyonu kendi görmek isteyip saha kenarına gelip pozisyonu izleyebilir.var sistemi nedir, var sistemi ne demek, var sistemi ne işe yarar

VAR sistemi gündeme geldiği vakit birçok kişi futbolun ruhunu öldürecek bir detay olduğunu ve bu sebeple uygulanmaması gerektiğini düşünüyordu. Birçok kişi de bazen şampiyonlukların ufacık bir hatayla kaybedildiğini söyleyerek bu sistemin futbola adalet getireceğini söylüyordu. Fakat VAR sistemi futbol hayatına girdikten sonra hakem hatalarının gündeme gelmesi azalacağına daha fazla artış gösterdi bile diyebiliriz. VAR sistemi ilk olarak İtalya-Fransa hazırlık maçında uygulanırken resmi olarak ilk 2017 Konfederasyon Kupası’nda uygulanmıştır. Ligimizde de 2018-2019 sezonundan beri uygulanmaktadır ve belki de dünya üzerinde VAR sisteminin en çok eleştiri aldığı ülkelerden bir tanesiyiz.

VAR Sistemi Kullanımı

VAR sistemi öyle her pozisyonda da uygulanmamaktadır. Örneğin hakem taç kararını ya da korner kararını hatalı verdiği zaman VAR devreye girmeyecektir. VAR’ın devreye girdiği durumları incelemek gerekirse;

Gol pozisyonları en çok uygulanan pozisyonlardır. Bu topun çizgiyi geçip geçmediği ya da golden önce bir faul var mı yok mu tartışmalarında uygulanmaktadır. VAR’ın başındaki hakem eğer golde herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünürse maçın hakemine durumu bildirecek ve maç hakemi de buna göre golü iptal edecek ya da VAR’a gidip pozisyonu izleyecektir.

Ofsayt pozisyonları yine VAR’ın en çok uygulanan durumudur. Çünkü bazen 1-2 santim gibi insan gözüyle görülmesinin zor olduğu pozisyonlar oluyor. İşte bu pozisyonlarda da VAR devreye giriyor ve belki de VAR’ın tartışılmadığı tek durum ofsayt durumudur.

Penaltı pozisyonları yine oldukça kritiktir. Çizginin ilerisinde mi gerisinde mi yoksa cidden penaltı verilecek bir durum var mı VAR bunları dikkatlice inceleyecektir.

Kırmızı kart yerine bazen sarı kart verildiği de oluyor. Ya da hakemin gözünden faul kaçıyor ve hiçbir karta başvuru yapmıyor. Bu durumda VAR hakemi maç hakemini uyarabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir