Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Kilometrekarelik alanlarıyla dünyanın en küçük ülkelerini inceleyelim.

Vatikan

Sadece 0.44 km² yüz ölçümüne sahip olan Vatikan dünyanın en küçük ülkesi. 11 Şubat 1929 tarihinde kurulan devletin nüfusu 2019 sayımlarında sadece 825 olarak ölçülmüş. Roma toprakları içinde yer alan bu ülke Hristiyanlar için oldukça büyük bir öneme de sahip.dünyanın en küçük ülkeleri hangileri, en küçük ülkeler

Monako

2 km² yüz ölçümüne sahip olan Monako aynı zamanda bir prensliktir. Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Monako’nun 40.000’e yaklaşık bir nüfusu bulunmaktadır.

Nauru

21 km² yüz ölçümüne sahip olan ülke de Güney Pasifik Okyanusu’nda yer almaktadır. Herhangi bir şekilde turizm sektörü gibi gelişmelerin olmadığı ülkedeki vatandaşların başlıca geçim kaynağı madenciliktir. Nüfusları da sadece 10.000’dir.

Tuvalu

Deniz seviyesine en yakın ülkedir ki ülkenin en yüksek yeri dahi denizden sadece 4.5 metre yüksekliğindedir. 26 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan ülke Büyük Okyanus’ta yer almaktadır ve nüfusu sadece 10.000’dir.

San Marino

Özellikle futbolda aldığı absürt skorlarla ülkemizde de oldukça adından söz ettiren San Marino da 61 km²’lik yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır. Vatikan gibi İtalya’nın içinde yer alan bu ülkede havaalanı olmadığı için ulaşım İtalya’dan kara yoluyla yapılıyor. Ülkenin nüfusu da yaklaşık 35.000.

Lihtenştayn

Avusturya ve İsviçre arasında yer alan bu ülke de 160 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip. Alp Dağları’nda konumlanmış ülkenin refah seviyesinin de oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekir. Nüfusu da 40.000’e yaklaşık.

Marshall Adaları

181 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan ülke de oldukça ilginç bir ülke. 1940’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin burada nükleer bomba denemeleri yaptığı biliniyor. Bu sebeple de günümüzde dahi yaşanması pek tavsiye edilen bir ülke değil. Nüfusu da yaklaşık 60.000.

Maldivler

Özellikle turistlerin ilgi odağı halini almış bu ülke Asya kıtasının en küçük ülkesi. 300 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan ülke Hint Okyanusu’nun yakınlarında ve birçok kişinin tatil için ilk tercih ettiği yerler arasında. Nüfusu da 540.000.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir