Damar Sertliğine Ne İyi Geliyor?

İnsan vücudu bir örümcek ağı gibi damarlarla örülmüş gibidir. Vücudun içerisinde kanın dolaşmasını sağlayan damarların kanın geçişine göre kendilerini düzenleyerek daralıp genişlemektedir. Bu sebepten sağlıklı insanlarda damarlar esnek bir yapıya sahiptir ancak bu esneklik zaman içinde farklı nedenlerden dolayı bozulabiliyor.

Damar Sertliği Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

  • Yaş unsuru damar sertliğinin oluşmasında önemli bir faktörlerdendir. Genel olarak erkeklerde damar sertliğine rastlanma oranı kadınlardan daha fazla oluyor. Buna bağlı olarak kadınların, menopoz döneminde kadınlık hormonları azaldığı için, bu periyottan sonra damar sertliğine yakalanma riskleri artıyor. Damar sertliğinin yol açtığı diğer hastalıklar da genellikle belli bir yaş sonrası kendisini gösterir.damar sertliğinin sebepleri, damar sertliğine iyi gelen şeyler, damar sertliğinin tedeavisi
  • Damar sertliğinin başlıca sebeplerinden bir diğeri sigara içilmesidir. Sigaranın etkileri hemen ortaya çıkmadığından dolayı, insanlar kendilerine verdikleri zararı farkına varamayabilir. Sigara içilmesi artık günümüzde herkesin bildiği gibi vücuda pek çok koldan zarar veriyor. Akciğer, kalp ile damar hastalıklarına yol açmakta yalnızca kendi oksijenimizi değil, çevremizdeki insanlarınkini de çalmakta ve onları da riske atılır. Sigara içiminin azaltılmasıyla beraber, risk oranı da düşer.
  • Şeker hastalığıyla yüksek tansiyon herhangi bir diğer hastalığa sebep dahi kendi başlarına vücudumuza yeterince zarar veren rahatsızlıklardandır. Bu yüzden ikisinin de tedavisi özenle yapılması gerekir. Dikkat edilmediği zaman damar sertliği değil, kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıkları ya da felç gibi sonuçlara neden olur.

Damar Sertliği İçin Profesyonel Tedavi Yolları

Anjiyoplasti: Engellenmiş ya da daralmış koroner arterleri açmak ve kan akışını geliştirmek için uygulanan tedavi şeklidir. Bu işlemden sonra arteri açık tutmak için stent takılır.

Koroner Arter Bypass ile tedavi: Bypass vücudun diğer bölgelerinden kan damarları alınarak uygulanan bir cerrahi prosedürlerdir. Bu operasyon ile koroner arterler bypass yöntemiyle genişletilerek kalbe giden kan akışını geliştirilir, mevcut göğüs ağrısı hafifletilir ve muhtemele kalp krizi riski azaltılır. Aynı prosedür bacaklarda daralan veya bloke olmuş arterler için de kullanılmaktadır.

Endarterektomi: Bu cerrahi operasyon tıkanan arterlerin temizlenmesine yönelik olarak yapılmaktadır. Operasyon ile beyne ve kalbe olan kan akışı geliştirilerek inme ve kalp krizi riskinin azaltılması hedeflenir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir