Daha Fazla Kalori Yakmanın Yolları

Vücudumuzun zinde ve fit görünmesi için yiyeceklerden daha fazla kalori yakmamız gerektiğini biliyoruz. Nasıl egzersiz yapacağınızı bilmek ve günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmak çok daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Yaşamak için ihtiyacımız olan enerji miktarına “kalori” diyoruz. Gün içinde yaptığımız her hareket, fark edilmese bile kalori israfına neden olur. Ancak bir günde tükettiğimiz kalorilerin tamamını günlük aktivitelerimizle yakamayız. Yetişkinlerin günde ortalama 2.000 kaloriye ihtiyacı vardır. Ancak 200 kalori harcamak isteseniz bile, yaklaşık yarım saat koşmamız gerektiğini düşünürsek, kalori almanın, almaktan çok daha zor olduğunu anlayabiliriz. Haftalık düzenli yaptığınız spor ve egzersiz programlarına ek olarak, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacak bazı aktivitelere de özen göstermeliyiz. Yediğiniz kalori miktarını azaltırsanız, gün içinde yaktığınız kalorilere ek olarak bir kalori açığı oluşur ve bu da kilo kaybına katkıda bulunur.kalori yakma yolları, nasıl daha fazla kalori yakılır, kalori yakma yolları

Daha fazla kalori yakmak için 7 alternatif

  1. İp atlama: Mevcut kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız, alınan ve verilen kalorilerin sayısını takip etmeniz gerekir. Günlük aktiviteleriniz dışında daha fazla kalori yakmanız gerekiyorsa önerebileceğimiz en pratik yollardan biri ip kullanmaktır. Günde sadece 7 dakika ip atladığınızda 100 kalori yakarsınız. Bilek ve dizlerinizde sağlık probleminiz yoksa ip atlamaya başlayabilir ve vakit kaybetmeden kalori atabilirsiniz.
  2. Masa tenisi oynamak: Olimpik ölçekte ve profesyonelce oynamanın gerekli olmadığını söyleyelim. 20 dakikada masa tenisi oynayarak gün içinde kendinizi kurtaracak; Dikkatiniz dağılabilir ve kısa sürede kalori yakmanızı artırabilirsiniz. 20 dakika masa tenisi oynayarak 100 kalori yakabilirsiniz. El-göz koordinasyonunu fiziksel olarak koruyan masa tenisi keyfi yaparken kalori yakabilirsiniz.
  3. Buz pateni. Gün boyunca yaktığınız kaloriyi artırmanıza yardımcı olacak bir diğer öneri ise buz pateni yapmaktır. Özgürlük, hız ve saf zevk olarak tanımlayabileceğimiz buz pateni, kişilerin özgüvenlerini de artırmalarına yardımcı olur. Yeni başlayan biriyseniz, günde sadece 10 dakika paten yaparak kadınsanız 100, erkekseniz 120 kalori yakabilirsiniz.
  4. Egzersiz yapın. 40-50 dakikalık bir antrenmana zaman ayıramayanlardansanız, günlük yapacağınız ve uzun sürmeyecek bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz. Günlük olarak yaktığınız kalori miktarını aynı anda artıracak ve vücudunuzun sıkılaşarak toparlanmasına yardımcı olacak bu öneriyi takdir edebilirsiniz. 10-15 dakikalık antrenmanlarınızın sonuçlarını ortalama 1 haftada almaya başlayacağınızı da vurguluyoruz.
  5. Koşmak: Koşmak da hızlı ve pratik bir şekilde kalori yakmak isteyenler için oldukça faydalı bir alternatiftir. Sürekli koşmakta zorlanıyorsanız, koşun, yürüyün ve tekrar koşun. Günde ortalama 10 dakika koşmak, yaklaşık 100 ekstra kalori yakmanıza yardımcı olur. Dilerseniz koşu aksesuarları kullanarak koşunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz.
  6. Bahçe ile çalışmak. Evde kendi bahçeniz olmasa bile çiçek köşesi hazırlayabilirsiniz. Bu alanda sadece diktiğiniz çiçekler ve bitkiler olmalıdır. Tabii ki bahçeniz varsa çok daha şanslısınız. Diyelim ki kazmak, budamak, toprağı işlemek için 25 dakikada 100 kalori harcayabilirsiniz.
  7. Doğada yürüyün. Bir diğer keyifli ve sağlıklı seçenek ise doğada yürüyüş yapmak. Gün içinde yaktığınız kalori miktarını artırmak istiyorsanız sırt çantasına takıp kendinizi hemen doğaya bırakmanızı öneririz. En popüler doğa sporlarından biri olan 15 dakika yürüyüşe devam ederseniz zaten 100 kalori yakmışsınız demektir…

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir