Çocuklarda Kulak İltihabı

Çocukluk çağlarında en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelen kulak iltihabı, bebekler gibi, çocukları da etkileyen hastalıklardan biridir. Bebeklerde kulak iltihabı gibi özellikle de küçük çocuklarda sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonları çocukluk çağının bir döneminde kendisini kulak iltihabı rahatsızlığına da bırakabilmektedir.Çocuğunuzda bir kulak iltihabı sorununun var olup olmadığını anlamak, bebeklerden daha kolaydır. Çünkü bebekler tepkilerini genellikle ağlayarak ve huzursuzlukla verirler. Ancak özellikle de 2 yaşını doldurmuş çocuklarda iletişim faktörüyle sorunların anlaşılabilmesi daha da kolaydır. 6 ay ile 6 yaş arasında bulunan çocukların hemen hepsi, bu dönemde en az bir kere kulak iltihabı rahatsızlığı geçirmektedirler. Küçük yaşlardaki çocuklarda bağışıklık sistemlerinin zayıflığı bu tür hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlamakla birlikte, yaş ilerledikçe, bu tür kulak iltihabı rahatsızlıkların görülme sıklığı da azalışa geçer.çocuklarda kulak iltihabı nedir, kulak iltihabı tedavisi, çocuklarda kulak iltihabı tedavisi

Çocuğunuzun, kulaklarında akıntı, işitmede güçlük, aşırı kaşıntı, kulaklarını çekiştirme, ateş, tıkanıklık gibi belirtiler baş gösteriyorsa, çocuğunuzda kulak iltihabı baş göstermiş olabilir. Kulak iltihabı rahatsızlıkları, erken fark edilirse, alınacak küçük önlemlerle hastalığın geçirilmesi sağlanabilir. Ancak üzerine düşülmeyen kulak iltihapları ilerleyen dönemlerde ve yaşlarda işitme kaybı gibi, dönüşü olmayan hasarları meydana getirebilir.

Kulağın orta kulak kısmı, kulak zarının arka kısmında yer alan ve hava ile dolu olan bir boşluktur. Burnun geniz bölgesi ile orta kulak arasında ise östaki borusu yer alır. Kimi durumlarda, özellikle de solunum enfeksiyonu rahatsızlıklarında, çocukların kaptığı mikrop ve bakteriler, östaki borusunun etkisiyle orta kulağa ulaşır. Bu durumda da orta kulakta sıvı birikmeye başlar. Bu da hastalığı meydana getirir. Tedavi edilmeyen çocuklarda, orta kulakta sıvı birikmesi olayı sıkça oluşabilir ve hastalık tekrarlanabilir. Bu nedenle de çocukların kulak burun boğaz hekimine gösterilmesi gerekmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir