Çocuklarda Ateşlenme Sebepleri

Çocuklarda vücut ısısı genellikle 36,5 °C ile 37,5 °C arasındadır. Ateş, vücut sıcaklığının 38 °C’nin üzerinde olmasıdır. Ateş kendi başına bir hastalık olmayıp, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun parçası olarak vücudun verdiği bir reaksiyondur.çocuklar neden ateşlenir, çocukların ateşi neden çıkar, çocukların ateşlenme nedenleri

Çocuklarda ateş belirtileri

yorgunluk

solgunluk

iştah kaybı

sinirlilik hali

Vücudun çeşitli yerlerinde baş ağrıları veya ağrıları

Bazen ateş ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Aşağıdaki durumlarda ateş oluştuğunda bir doktora görünüp hastaneye gitmekte fayda vardır:

yenidoğanlarda

Düzensiz uyku ve uyanma güçlüğü

Ciltte bulanıklık ve leke oluşumu

soğuk eller ve ayaklar

Bebek normalden daha yüksek sesle ve sürekli ağlar

zahmetli nefes

boynu tutmak

Kusma

vücut döküntüsü

Çocuğun ateşi beş günden fazla devam ederse, bir doktora görünmek gerekir. Ameliyattan veya uçak yolculuğundan sonra vücut ısınız yükselirse doktorunuza danışmanız da önemlidir.

Ateşli nöbetler (ateşli nöbetler)

Bazı çocuklarda vücut sıcaklığındaki ani bir artış nöbetlere neden olabilir. Ateşli bir atak en fazla 6 dakika sürer, ancak korkutucu olabilir. Övgüden sonra iyileşseniz bile hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

Çocuklarda ateş nedenleri

Vücut sıcaklığındaki artışa genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar neden olur. Bazen kulak, mesane veya böbrek enfeksiyonları gibi daha ciddi nedenler olabilir. Nadiren sepsis, pnömoni veya menenjit belirtisi olabilir.

Bazen ateş, belirli bir enfeksiyonun sonucu olarak değil, otoimmün bozukluklar gibi durumların bir belirtisi olarak yükselebilir. Ayrıca bazı aşıların yan etkisi olarak kısa süreli ateş oluşabilir.

Çocuklarda ateş teşhisi

Ateş, koltuk altı, ağız veya kulakta cıva veya elektronik termometrelerle kolayca ölçülebilir. Ayrıca, bir termometreniz yoksa, önce alnınızı kontrol ederek sıcaklığın normalden yüksek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Doktorunuza danışın

Uzun süreli ateş için bir çocuk doktoruna danışmak yararlıdır. Ateş bir semptom veya hastalık nedeni olabileceğinden, bir hastanede test yaptırmak çok önemlidir.

Ateş tedavisi

Viral bir enfeksiyondan kaynaklanan ateş izlenirse, kendi kendine kolayca geçer. Bu süreçte sıvı takviyeleri almak vücudun toparlanması için faydalıdır. Ateş, terleme nedeniyle vücutta susuzluğa neden olur. Ateşi yüksek bir çocuğun idrarı koyu ve kalınsa, bu vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğunu gösterir.

İlaç tedavisi

Doktora danışmadan ilaç tedavisine başlamak yararsız olabilir ve hastalığın seyri değişebilir. Örneğin bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan antibiyotikler, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz ve vücudun antibiyotiklere karşı direncini artırır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir