Çocuklar neden müziğe yönlendirilmeli?

Şüphesiz ki biz anne babaların en çok sevdiği ve canının dahi önüne koyabildiği yegane varlıkları çocuklarıdır. Çocuklarımız için her şeyin en güzelini, en temizini, en doğrusunu isteriz. Yeri gelir kendimizden keser çocuklarımıza bazı şeyleri veririz. Bunların en başında para, sevgi vb. gelmektedir. Elbette anne babaların çocukları için yaptıkları bu davranış çok doğrudur. Ancak bazı şeyleri birçok anne baba ne yazık ki gözden kaçırmaktadır. Örneğin bu yazımızda değineceğimiz şey olan çocukları müziğe yönlendirme birçok anne babanın göz ardı ettiği şeylerden bir tanesidir. Peki; müziğin çocuklara faydaları ne ki; niye anne babalar çocuklarını müziğe yönlendirmelidir?Çocukları müziğe yönlendirme, çocuklarda özgüven gelişimi, müziğin özgüveni geliştirmesi

Anne babalar çocuklarını müziğe yönlendirmelidir. Çünkü müzik aleti çalmak, müzik ile uğraşmak çocuklarda dikkat dağınıklığını gidermenin en güzel yollarından bir tanesidir. Şöyle düşünün; bir çocuğunuz var ve onun müzik ile haşır neşir olmasını istiyorsanız bu sebepten dolayı da onu piyano öğrenmeye teşvik ettiniz diyelim. Çocuğunuz piyanı eğitimi alırken bir defa sabırlı olmayı ve aşama aşama bir şeyleri öğrenmeyi görecektir. Bu da ona hayatı boyunca faydalı olacak bir şeyi gösterecektir; sorunlar ile karşı karşıya gelirse dahi aşama aşama üzerine giderek onları çözebilir. Bu şekilde düşünen bir çocuğunuz olduğunu bir düşünsenize ne kadar da güzel olur değil mi? Elbette güzel olur; çünkü böyle düşünen bir çocuk mızmızlanmak yerine sorunlar işe karşılaşırsa çözüm yolu aramayı seçer ve sizi de kendini de sıkmamış olur.

Öte yandan müziğin bir çocuğa katacağı en güzel şey özgüven oluşumudur. Bir müzik aleti çalan çocuk ile çalmayan çocuk arasında davranışsal ve bilişsel olarak birçok yönden fark bulunmaktadır. Bir defa müzik eğitimi almış olan bir çocuk kendine güven duyar. Çünkü o bayağı zor bir şey olan müziği çözmüştür ve artık icra edebiliyordur. Bu sayede başka insanlar ile daha kendine özgüveni yüksek bir şekilde iletişim kurabilmektedir. Sadece müzik icra etmekle mi bir çocuk özgüven sahibi olur diyen anne babalarımız bu yazıyı okuyorsalar cevabımızın hayır olduğunu belirtmek isteriz. Ancak şu da bir gerçektir ki müzik özgüven gelişimi açısından çok önemlidir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir