Çocuk Sahibi Olacaklara Tavsiyeler

Çocuk sahibi olmak neredeyse her kadının ve erkeğin hayalidir. Bazen evlilik birliğinin kurulmasının en önemli nedenlerinden biridir. Çünkü anne aday 9 ay boyunca kendi vücudundaki başka bir canın büyümesini ve gelişmesini takip etmektir, aday babanın doğum sonrası dönemde annesi ile yaşam yolculuğunda ona rehberlik etmesi gerekir. 9 aylık heyecan ve hazırlıktan sonra eve gelen bebek, eve ve ev halkına her zaman hayal ettiklerini getiremez. Bu nedenle, çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, anne ve baba için aday olarak sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Şimdi bu özelliklerin ne olduğunu inceleyelim.çocuk sahibi olma, anne olacaklara tavsiyeler, baba olacaklara tavsiyeler

  1. Sabırlı OLMAK: Sabırlı olmak, çocuk sahibi olmanın ilk koşullarından biridir. Çünkü hamileliğiniz sırasında ihtiyaç duyduğunuz sabır, bebeğinizin doğumuyla hayatınızda daha fazla olmaya başlar. Sabrınız, bebeğinizin ağlamasına sebep olan olay ve durumlar açısından ondan başka hiçbir sebep olmadan çok önemlidir.
  2. Tutarlı olmak: Ebeveynlik söz konusu olduğunda, hemen hemen her kaynağa rastlarsınız, “tutarlı” olma kavramı. Tutarlı olmak gerçekten önemlidir. Tutarlı olmanın iki boyutu vardır. Hem aldığınız kararlarda bu tutumu sürdürmek hem de ebeveyn olarak aldığınız kararlarda karşılıklı olarak tutarlı olmak gerekir.
  3. SEVGİYLE OYNAMAK: Bu özellik ebeveyn olmak için önemlidir. Ebeveynlerin çoğu, özellikle çocuk 2 yaşından sonra onlarla oynamak zorunda olduklarını söylüyorlar, ancak oynamaktan hoşlanmadıkları için sürekli bunu yapmaktan kaçınıyorlar. Ancak, oyun çocuğun gelişimi, iletişimi ve ailesi ile etkileşimi için çok önemlidir.
  4. KONUŞKAN OLMAK: Çocuklar dil gelişiminin gelişmeye başladığı günde 2-3 yaşlarında günde yaklaşık 350 soru soruyorlar ve istedikleri her sorunun cevabını bekliyorlar. Ayrıca cevaplamadıkları sorular sormaya devam ediyorlar. Bu nedenle, ebeveynlerin konuşkan olması ve soruları çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine göre cevaplaması önemlidir.
  5. Sevgi Dolu ve Şefkatlı olmak: Sevgi ve şefkat çocuk yetiştirmede çok önemli bir faktördür. Çocuklar, onları seven, sevgilerinden şüphe duymayan ve her zaman onları kucaklayan ebeveynler ister. Bu aşk şefkatli, bazen sözel, bazen şehvetli temas olabilir.
  6. GÜVENİLİR OLMAK: Çocuklar doğdukları ilk andan itibaren güvende olmak ister, buna ihtiyaç duyarlar. Annelerinin rahmi gibi çok güvenli ve korunaklı bir ortamdan geldikleri için, bu düzenin doğumdan sonra da devam etmesini istiyorlar. Çocuklara güven duygusu verecek insanlar sadece ebeveynlerdir.
  7. ÇOCUĞUN GELECEĞE HAZIRLAMAK: Çocuk yetiştirmek sadece özel bir durum değildir. Çocuğunuz büyüyecek, gençleşecek, yetişkin olacak ve hatta evlenecek ve anne ya da baba olacak. Bu nedenle, çocukları geleceğe hazırlamak, problem çözme becerilerini ve bağımsız iş becerilerini geliştirmek önemlidir.
  8. ÇOCUĞA ÇOK BAĞLANMAMAK: Doğum sonrası dönemde, özellikle anne ve bebek arasında güvenli bağlanma süreci başlar. Bu süreç olması gereken doğal bir süreçtir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, özellikle anneler tarafından güvenli bağlanma, tek taraflı bağlamaya ve hatta bağlamaya dönüşmeye başlar. Anne çocuğun bağımsız olmasını ister, ancak aslında çocuğun bilinçaltından uzaklaşıp bilinçsizce bağlanma ve bağlanma sürecini sürdürme endişesi vardır. Bu, çocuklara bağımlı olması gereken, ancak bağımlı olmayan bir durumdur.
  9. KİŞİSELLEŞTİRME: Annenin ve babasının ev ve sosyal yaşamında, özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda değişiklikler başlayabilir. Uyku, yemek ve arkadaşlarla geçirdikleri zaman farklılaşmaya başlar. Ebeveynler sabırlı olmalı, bu sürecin geçici olduğunu ve bebeklerinin onlara ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Bu değişiklik, özellikle anneler tarafından doğum sonrası depresyonun nedenlerinden biridir.
  10. ZAMAN YÖNETİMİ: Zaman yönetimi çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Annelerin çalışma hayatında aktif rol almasıyla, günün çoğunu bakıcı veya kreşle geçiren çocuklar, akşam eve gelen ebeveynlerle bütün gün telafi etmek ister. Çocuğun gelişimi için, dış mekan çalışmaları, ev işleri ve çocuklar arasında sıkışan ebeveynlerin, kendi yaşam standartlarına göre zaman yönetimini mümkün olan en iyi şekilde yapmaları ve çocuk için zaman ayırmaları çok önemlidir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir