Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar!

Çağımızın önemli sorunlarından biri olan çok eşlilik yalnızca ilişkileri değil hayatı da tehdit etmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 330 milyon kişi cinsel temasla geçen hastalıklara yakalanılmaktadır. Bu hastalıkların çok hızlı yayılmasının en önemli sebebi, günümüzde çok eşli bir cinsel yaşamın hızla benimseniyor olması ve cinsel ilişki sırasında prezervatif tercih edilmemesidir. Herhangi bir sıkıntınız olmasa bile, en az yılda bir kere doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması bazen aylar, hatta yıllar sürebilir. Özellikle bu hastalıklar kadınlarda çok sinsi gelişmektedir. Erken teşhis edildiğinde kolaylıkla tedavi edilen bazı hastalıklar geç kalındığı zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

İşte Bazı Sağlık Sorunları

kısırlık ve dış gebelik, genital bölgede enfeksiyon, Rahim ağzı kanseriGonore: Tanı ile tedavisinde geç kalındığı takdirde, kısırlık ve dış gebelik gibi sorunlara yol açabilmektedir. Vajinal akıntı, kasık ağrısı, ağrılı idrar ve adet arası kanamalar yoluyla kendini belli eder. Eklem ağrıları ve şişlikler oluşabilir. Nadiren boğaz enfeksiyonu gelişmektedir. Kadınların %50’sinde hiçbir belirti göstermeden oluşabilir.

Klamidya: Enfeksiyon çoğu zaman hiçbir belirti vermemektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması, hastalığın uzun dönemli etkilerinin daha ağırlaşmasına yol açar. Kısırlığa neden olabilir. Hamile kadınlarda ise erken doğuma sebebiyet verir. Bu bakteri, anne karnındaki bebekte körlükle sonuçlanabilen göz iltihaplarına ve klamidya zatürreesine neden olmaktadır.

Genital Herpes: Halk arasında uçuk diye bilinen bu enfeksiyonun iki tipi bulunuyor. Gerek dudak çevresinde yaralar oluşmasına sebep oluyor, gerekse genital bölgede enfeksiyon yaratmaktadır. Kaşıntı ve yanma, ağrılı yüzeysel sıvı kabartıları belirtileri arasında yer alıyor.

Human Papilloma Virüsü: Rahim ağzı kanserinin baş sorumlusu olan bu virüs, erkeklerde hastalığa neden olmamaktadır. Fakat erkekler taşıyıcı görevi görmektedir. Bazen prezervatif kullanmak bile, bu hastalıktan korunmayı sağlamaz. Cinsel temas sırasında erkeğin genital bölgesinin korunmayan tarafları, virüsün bulaşmasına olanak tanınmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yüksek oranda olan bu hastalık, siğiller ile gözle görülemeyen lezyonlarla kendini belli etmektedir. Bunların dışında, Hepatit B, AIDS, Sifiliz hastalıkları da cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır. Ancak bu hastalıklar, kontrolsüz kan nakli, cinsel temas dışında, steril olamayan şırınga ile iğneler, kesici ve delici aletler yoluyla da bulaşabilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir