Cep Telefonları 4,5g İle Artık Daha Hızlı

Uzun zamandır tüm dünyada konuşulan ve artık Nisan ayından itibaren de Türkiye’ye gelen 4,5G teknolojisi, desteklenen akıllı cep telefonları ve sim kartlar tarafından kullanılmaya başlanacak. TBK tarafından çıkarılan ihalede ise yaklaşık 20 frekans paketi için hemen hemen tüm operatörler mücadele etti. Bu ihale sonucunda ise hangi operatörlerin hangi frekanslardaki paketleri aldığı ve ne tür gibi bir avantajların sunulduğu belli oldu. 4,5G nedir, ne tür cihazlarda kullanılır, şeklindeki sorular neticesinde ise uygun cihazların listesi piyasaya sürüldü. Artık akıllı cep telefonları 4,5G teknoloji ile daha hızlı bir hale gelecek. 4G/LTE modemine sahip olan tüm cihazlar, 4,5G teknolojisinin de nimetlerinden yararlanacak.4.5 g teknolojisi, 4.5 g neden hızlı, cep telefonu internet bağlantısı

4G / LTE Category Nedir ?

LTE sınıflandırmaları genel olarak Cat 3, 4, 6, 9 ve 10 gibi bölümlere ayrılıyor. Örnek verilecek olursa Cat 4 LTE modemlerinin indirme hızı maksimum seviyede 150 Mbps olurken, Cat 6 modemine sahip bir cihaz da 300 Mbps’lik bir indirme hızına sahip oluyor. Cat sınıflandırmalarına göre bakıldığı zaman ise akıllı cep telefonları cihazları indirme hızından da değişebiliyor. İşte tam da bu anlamda bakıldığı zaman cihazlar 4,5G teknolojisine geçtiği zaman her anlamda hızları da değişiyor. Yani 4,5G interneti hızlandırıyor. İnternet hızından yararlanmak isteyen kullanıcılara, hızları 4,5G teknolojisi için uyumlu hız sınırlarını kullanmaları öneriliyor.

4,5G Teknolojisine Nasıl Geçiş Yapılır ?

Şimdilerde 3G’den 4,5G’ye geçerken yapılacak işlemler anlatılıyor. 4,5G teknolojisi için abonelerden ücret alınmayacağı bildirildi. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren 4,5’ye nasıl geçilir, hangi işlemler uygulanır, şeklinde çıkan haberlerin ise yanıtı verilmiş olacak. 4,5G teknolojisine uyumlu akıllı cep telefonu ve sim kartı bulunan aboneler, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilecek. 2G’den 3G’ye geçerken de BTK tarafından alınan karar sonucunda hiçbir ücret alınmadan bu hizmet gerçekleştirilmişti. Şimdilerde yeniden 3G’den 4,5G’ye geçilirken yine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada benzer bir kararın uygulanacağı ve kullanıcıların bu konuda mağdur edilmeyeceği açıklandı. Kullanıcılar piyasaya sürüldüğünden itibaren de ücretsiz olarak 4,5G teknolojisinden yararlanacak.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir