Burun Ameliyatı Yapımı ve Sonrası

Ameliyattan hemen sonra:

Bulantılı dakikalar, ağrı eşiğinizde ilk saatlerde iyice düşecek, ağrım var bir ilaç yapsanıza demeniz gayet olası. Ameliyattan bir iki saat sonra kendinize gelmiş olursunuz, ağrınızda yok denecek kadar az olur. Artık ayağa kalkabilir, azar azar su içebilir telefon trafiğine başlayabilirsiniz. Bu yinede en zor gününüz.

Ameliyattan 4 saat sonra eve çıkabilirsiniz. Ben yinede hastanede yatmanızı tercih ederim ama eve çıkmanızda bir sakınca yok. Hastanede yapılan özel bir tadavi yok, aynı şeyleri evde de yapmak mümkün. Karar sizin. Her ihtimalde bana ulaşabileceğinzi telefonlarımı size vereceğim.burun ameliyatı, burun ameliyatı sonrası, burun ameliyatından sonra neler yapılmalı

İlk gece:

Bol buz uygulaması yapılacak, hastanede kalacaksanız hemşireler eve çıkacaksanız yakınlarınız sizi uyutmazlar. Devamlı yüzünüze buzlar konacak. Başınız dik yatacaksınız bu da çok önemli. Ağrınız daha çok baş ağrısı gibi olacaktır, bir ağrı kesiciye ihtiyacınız olacak. Bu genellikle rahatsız ve yarı uykusuz geçen bir gece oluyor.

İlk sabah:Müjde, yıkanabilirsiniz. Anneler genellikle buna engel olurlar, yanlış duyduklarını sanırlar ama sabah kalkıp basbayağı duşun altına girmenizde en küçük bir sakınca yok. Burun alçınız suya dayanıklı, dikişlerinizden mikrop kapmak gibi ihtimal de yok. Saçlarınız benim ameliyatta kullandığım antiseptikleri nedeniyle “kazık” gibi olacağı için yıkanmak sizin çok rahatlatacak. Annenizi atlatıp yıkanın. Sabah dikkatinizi çekecek bir şeyde göz çeverinzdeki morarma ve şişlik olacak. Buna çok şaşırmayın, gece ne kadar buz koyarsanız koyun sabaha mor gözler ile uyanmanız kaçınılmaz. Bu morluklar ilk 24 saat artarak devam ediyor ama aynı hızlada iniyor. Biraz sabır. Buza devam. Ameliyattan önce size morluk ve şişlikleri azaltan bir krem vereceğim, artık bunu da kullanmaya başlayacaksınız. Morluklarınızı azaltacak.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir