Biftek En İyi Şekilde Nasıl Pişirilir? Biftek Pişirmenin Püf Noktaları

Biftek, dana etinin; antrikot, kotrfile, yumurta ve bonfile gibi kısımlarından elde edilmektedir. En lezzetli etlerden biri olmakla birlikte besin değeri de bir hayli yüksektir. Proteini, B vitamini, demir ve çinko gibi değerler bakımından hayli yüksektir. Düzenli tüketildiğinde kansızlığa karşı da iyi gelmektedir. Kas yapılarının daha güçlü ve dirençli hale gelmesi için doğru besinlerden biridir. Ancak her zaman bifteği doğru bir şekilde pişirmek mümkün olmamaktadır. Bifteği pişirmenin bazı incelikleri vardır. Bunlara dikkat edildiğinde yumuşacık ve oldukça lezzetli bir biftek eti elde edebilirsiniz. Peki bunlar nelerdir?biftek pişirme, biftek nasıl iyi pişer, biftek pişirmenin püf noktaları

  • Öncelikle biftek etini güvenilir ve bildiğiniz bir yerden satın almalısınız. Eğer kendi kasabınız yoksa bir süpermarketten almanız daha iyi olacaktır. Yapacağınız yemeği önceden belirledikten sonra kasaba antrikot mu yoksa biftek mi alacağınızı söylemlisiniz. Her ne alacaksanız alın asla marine işleminde eti dövmeyin. Bu etin içeriğindeki suyun almasına ve etin incelmesine yol açacaktır. İçindeki yağ damarları ete ayrı bir lezzet katmaktadır.
  • Bifteğin her kısmının eşit ve dengeli bir şekilde pişmesi için kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Eti pişirmeye başlamadan önce tuzlamalı ve kağıt bir havlu üzerinde bekletmelisiniz. Bu sayede nem kendini dışarı atacaktır.
  • Biftek buzdolabında beklediyse buzdolabından çıkarır çıkarmaz pişirmemelisiniz. Biraz oda sıcaklığında, kağıt havlunun üzerinde beklemelidir. Ancak bekleme süresi 30 dakikayı aşmamalıdır. Bu etin bakteri üretmesine neden olacaktır.
  • Et kesimi de oldukça önemlidir. Eti çok önce ya da çok kalın kesmemelisiniz. Eğer kalın keserseniz marine işleminde sürdüğünüz sos sadece yüzeyde kalacaktır. Biftek kalınlığının 1,5 cm civarında olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Eti marine ettikten sonra dondurucuya koymamalı, buzdolabında bekletmelisiniz. Dondurucuda kalması etin suyunu salmasına ve lezzetinin kaybolmasına neden olacaktır.
  • Eti mühürlemeden önce baharatları eklemlisiniz. Baharat ve tuz ekledikten sonra mühürleme işlemine başlamalısınız.
  • Eti pişirmeye başlamadan önce 10 dakika kadar tavayı ısıtın. Bu sayede etin mühürlenmesi hem de kısa hem de daha uygun olacaktır.
  • Tavaya yağ koymamalısınız. Eti koyduktan sonra suyunu salacaktır zaten. Et, suyunu az bıraktıysa çok az zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir