Bebeklerin Kaç Saat Uyuması Gerekir?

Bir bebeğin huzurlu şekilde uyuduğunu görmek kadar güzel bir şey olmaz. Fakat bu yeni ebeveynlerin çok fazla görmedikleri bir manzaralardan biridir, özellikle de bebeklerinin ilk aylarındaki geceleri sıkıntılı geçer. Bir bebeğin tüm gece uyuması her yeni ebeveynin ulaşmaya çalıştığı bir aşamayı ifade eder. Kısa süre sonra her gece sıcak banyolar, kabarık pijamalar ile resimli hikâyelerin pek çok kez okunması ailenin rutini ve aynı zamanda sevilen bir aile geleneği haline gelmektedir.

İlk 6 hafta: Yeni doğan genellikle günde yaklaşık olarak 16-18 kadar saat uyumaktadırlar. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabiliyorlar. İlk haftalardan itibaren bebeğinize geceyle gündüz farkını öğretmeye başlamanızda fayda vardır.

bebek, kesintisiz uyuma, ebeveyn6-8. haftalar: Bu haftalarda ise bebek günde 14-15 kadar saat uyumalıdır. Geceyle gündüz farkları gözlenmeye başlanmaktadır. Beslenme aralıklarının uzamasıyla gece uykusu da uzamaya başlayabilir. İkinci ay bebeğin günlük aile düzenine alışmaya başlaması açısından önemlilik arz eder. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir ve sabahları uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlamalısınız.

  1. haftadan sonra: Bu dönemde ise bebeğin gece yaklaşık 7-8 saat kesintisiz uyuması beklenmelidir. Bebek için kesintisiz uykunun anlamı ve derin uykudan hafif uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatılmasıdır. Gün içinde toplam yaklaşık 14 saat uyuması gerekir.
  2. haftadan sonra: Bu dönemden itibaren ise bebeğin kesintisiz gece uykusunun yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere en az iki gündüz uykusu uyuması beklenilmelidir. Uyumasa bile bu saatleri yatakta kendi başına geçirmesinde yarar var. Toplam 13-14 saat uyuması beklenmektedir.

24-48. haftalar: Gündüzleri toplam 3-4 saat uyuyan bebeğin gece aralıksız 11 saat uyuması beklenmektedir. Ama çoğu ebeveyn bu kadar şanslı olmazlar. Çünkü bu aylarda bebeklerin gündüz edindikleri dönme, tırmanma ve ya emekleme gibi yetenekleri gece yatakta devam ettirmek istedikleri ve uykuya dalamadıkları görülüyor. Bebeğin özellikle 24-48. haftaları arasında birden yabancılara hatta sıklıkla gördüğü bakıcı ya da teyze, dayı gibi tanıdık olan yüzlere karşı tepkili olmaya başlaması mümkündür.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir